Badania: e-papierosy nie ułatwiają rzucenia nałogu

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2015 20:43

Nadzieje, że e-papierosy pomogą rzucić palenie, mogą być nieuzasadnione. Wyniki badań naukowców z University of California w San Diego wskazują nawet, że ich działanie może być wręcz odwrotne.

Badania: e-papierosy nie ułatwiają rzucenia nałogu
FOT. Archiwum

RMF przypomina, że na świecie toczy się debata na temat możliwych skutków rosnącej popularności e-papierosów i wskazuje, że praca opublikowana na łamach czasopisma American Journal of Public Health może być w tej debacie istotnym argumentem.

Naukowcy postawili hipotezę, że osoby używające e-papierosów będą miały więcej sukcesów w rzuceniu palenia. Badania prowadzono przez rok w grupie tysiąca palaczy. Okazało się, że ci z nich, którzy sięgali po e-papierosy, o 49 procent rzadziej byli w stanie ograniczyć palenie i aż o 59 procent rzadziej potrafili je całkowicie rzucić.

Naukowcy z San Diego przyznają, że nie wiedzą jeszcze, dlaczego pomysł, by z pomocą e-papierosów pozbyć się nałogu, nie działa. Podejrzewają, że przeszkadza w tym nikotyna zawarta we wdychanej przez e-palaczy mgiełce. Jej dawka może w praktyce okazać się nawet wyższa niż przy paleniu zwykłych papierosów.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum