Badania: dzięki szczepionce zyskujemy więcej przeciwciał niż po przejściu Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 20:03

Szczepienie przeciwko Covid-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech powoduje wytworzenie większej liczby przeciwciał niż zakażenie koronawirusem i wyzdrowienie - przekazał przedstawiciel izraelskiego resortu zdrowia w poniedziałek (18 stycznia) podczas posiedzenia komisji Knesetu.

Badania: dzięki szczepionce zyskujemy więcej przeciwciał niż po przejściu Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Jest to zaskakujące,  nie wiem, czy jest inna taka choroba, w której szczepionka będzie chronić lepiej niż sama choroba - powiedział dr Roi Singer, zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie, cytowany przez dziennik "Maariw".

Podobne dane opublikował w poniedziałek szpital Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem po badaniu serologicznym, przeprowadzonym wśród zaszczepionych pracowników. Wyniki pokazują, że około tygodnia po podaniu drugiej dawki szczepionki wśród 100 osób z 102 badanych zaobserwowano sześcio- do 20-krotnego wzrostu liczby przeciwciał, a ich ilość jest nawet wyższa niż ta wytworzona przez pacjentów, którzy zachorowali ciężko na Covid-19.

Wyniki pokazują również, że tylko dwóch pracowników rozwinęło niski poziom przeciwciał, jednak, jak zaznaczono, ich układ odpornościowy jest osłabiony.

Prof. Gili Regew-Johaj, dyrektorka oddziału profilaktyki zakażeń w szpitalu, powiedziała, że "wyniki badań są zgodne z tymi Pfizera, a nawet lepsze niż oczekiwano". - Z pewnością mamy powód do optymizmu - dodała, cytowana przez telewizję Reszet 13.

Izrael jest światowym liderem w kampanii szczepień: od 20 grudnia ponad 2,1 mln osób z 9,3 mln mieszkańców otrzymało już szczepionkę. W niedzielę rozpoczęto szczepienie obywateli w wieku powyżej 45 lat.

Joanna Baczała (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum