Wprost/Rynek Zdrowia | 03-08-2020 13:25

Badania: dzieci poniżej 5. roku życia mogą być poważnym źródłem zakażeń koronawirusem

- Małe dzieci mogą być ważnymi czynnikami napędzającymi transmisję COVID-19 w społecznościach - podają badacze w artykule opublikowanym w czasopiśmie medycznym JAMA Pediatrics.

FOT. Arch. RZ

Eksperci wyjaśniają, że obecne wyniki testów sprzeczne są z dzisiejszym poglądem, w myśl którego najmłodsi są mniej narażeni na poważne powikłania po koronawirusie. Nowe badanie sugeruje bowiem, że dzieci poniżej 5. roku życia mogą przenosić wyższe poziomy koronawirusa w nosie w porównaniu ze starszymi dziećmi i dorosłymi.

Badania były prowadzone pomiędzy 23 marca a 27 kwietnia. Naukowcy pobrali wówczas wymazy z nosów 145 pacjentów z Chicago z łagodną do umiarkowanej postaci choroby w ciągu jednego tygodnia od wystąpienia objawów.

Jak pisze Wprost, pacjentów podzielono na trzy grupy: 46 dzieci w wieku poniżej 5 lat, 51 dzieci w wieku od 5 do 17 lat i 48 dorosłych w wieku od 18 do 65 lat. Zespół kierowany przez Taylora Healda-Sargenta ze szpitala dziecięcego Ann i Roberta H. Lurie zaobserwował od 10 do 100 razy większą ilość SARS-CoV-2 w górnych drogach oddechowych małych dzieci.

Z badań laboratoryjnych wynika z kolei, że im więcej wirusowego materiału genetycznego, tym więcej może się pojawić zakażeń. Zgodnie z tym założeniem,  małe dzieci mogą potencjalnie być ważnymi czynnikami powodującymi rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w populacji ogólnej.

Więcej: zdrowie.wprost.pl