Badania: dzieci nie roznoszą koronawirusa?

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2020 10:14

Islandzcy naukowcy przekonują, że dzieci nie szerzą epidemii COVID-19. Dotychczasowe analizy zebrane w tym kraju wskazują na to, że dzieci są w mniejszym stopniu dotknięte wirusem Sars-Cov-2 niż dorośli.

Fot. Alberto Mari/Flickr Fot. Flickr CC BY-SA 2.0

Zespół naukowców z firmy deCODE Genetics w Reykjaviku w masowych testach przebadał 13 tys. osób. Wśród nich zarażonych było 0,6 proc. kobiet i 0,9 proc. mężczyzn. Wśród dzieci w wieku do 10 lat nie było ani jednego pozytywnego wyniku testu; u dzieci powyżej 10 lat było to 0,8 proc.

Już wcześniejsze analizy wskazywały na stosunkowo niski udział dzieci w łańcuchu zakażeń. Wśród zarejestrowanych przypadków schorzenia Covid-19 występował bardzo niski odsetek dzieci - zaświadcza Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Tylko 1 proc. przypadków Covid-19 występował u dzieci do 10 lat i 4 proc. w grupie wiekowej 10 do 19 lat. Według unijnych badań, w przypadku dzieci występuje podobne prawdopodobieństwo zakażenia się jak u dorosłych, lecz jednocześnie dużo niższe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby czy nawet wystąpienia objawów.

Nie jest jeszcze pewne, w jakim stopniu zakażone dzieci, które nie mają objawów Covid-19 albo tylko lekkie objawy, mogą zarazić inne osoby.

Tymczasowe dane pozwalają przyjąć, że dzieci zarażają się przede wszystkim od dorosłych. Sami dorośli natomiast prawdopodobnie rzadko zarażają się od dzieci.

Więcej: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum