Badania: domowe produkty czyszczące przyczyniają się do nadwagi u dzieci?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2018 18:31

Stosowane w gospodarstwie domowym produkty do czyszczenia mogą przyczyniać się do nadwagi u dzieci, ponieważ zmieniają ich mikroflorę jelitową – sugerują badania opublikowane na łamach "Canadian Medical Association Journal (CMAJ)".

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

W oparciu o badanie Canadian Healthy Infant Longitudinal Development (CHILD), kanadyjscy naukowcy przeanalizowali florę jelitową 757 niemowląt w wieku 3-4 miesięcy oraz ich wagę w wieku 1 roku i 3 lat. Obserwowali też ekspozycję na środki dezynfekujące, detergenty i przyjazne dla środowiska produkty do czyszczenia stosowane w domach. Wagę dzieci porównywano z siatkami centylowymi indeksu masy ciała (BMI) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zmiany flory jelitowej u 3-4 miesięcznego dziecka (mniej bakterii Haemophilus i Clostridium, ale więcej Lachnospiraceae) były najbardziej związane z częstym stosowaniem w gospodarstwie domowym środków dezynfekcyjnych (chodzi zarówno o środki czyszczące, jak i nasycone środkami bakteriobójczymi chusteczki do pielęgnacji niemowląt).

Ponad 80 proc. kanadyjskich gospodarstw domowych używa zawierających czynniki dezynfekujące środków czyszczących przynajmniej raz w tygodniu. Do organizmu dzieci trafiają one najprawdopodobniej w formie aerozolu lub poprzez dotykanie powierzchni, na których osiadły (w przypadku dezynfekujących chusteczek - przez bezpośredni kontakt ze skórą).

Badacze zaobserwowali wzrost odsetka bakterii Lachnospiraceae wraz z częstszym czyszczeniem środkami dezynfekującymi. Podobnego związku nie stwierdzono w przypadku detergentów ani środków czyszczących przyjaznych dla środowiska.

Również badania przeprowadzone na prosiętach wykazały podobne co u dzieci zmiany w mikrobiomie po ekspozycji na środki dezynfekujące w aerozolu.

- Okazało się, że dzieci mieszkające w gospodarstwach domowych, w których środków dezynfekcyjnych używano przynajmniej raz w tygodniu w wieku 3-4 miesięcy dwa razy częściej miały wyższe poziomy mikroorganizmów jelitowych Lachnospiracea. Natomiast, kiedy miały 3 lata, ich wskaźnik masy ciała był większy niż dzieci, które jako niemowlęta nie były narażone na intensywny kontakt środkami dezynfekcyjnymi - powiedziała dr Anita Kozyrskyj z University of Alberta, główny badacz w projekcie SyMBIOTA, badającym wpływ zmian mikrobiomu w jelicie na zdrowie niemowlęcia.

Niemowlęta żyjące w gospodarstwach domowych, w których używano ekologicznych środków czyszczących, miały inną mikroflorę (znacznie niższy poziom Enterobacteriaceae) i były mniej podatne na nadwagę jako dzieci. Nie ma jednak dowodów, aby zmiany mikrobiomu zmniejszyły ryzyko otyłości. Stosowanie produktów przyjaznych dla środowiska może wiązać się ze zdrowszym ogólnym stylem życia i nawykami żywieniowymi matek, przyczyniając się do "zdrowszych" mikrobiomów jelitowych i bliższej prawidłowych wartości masy ciała ich niemowląt.

Dr Kozyrskyj wskazuje na potrzebę badań, które klasyfikowałyby środki czyszczące według ich rzeczywistych składników.

Paweł Wernicki (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum