Badania: dlaczego smog zagraża nienarodzonym dzieciom

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2018 10:52

Naukowcy odkryli, że telomery (fragmenty chromosomu), odpowiedzialne między innymi za zachowanie zdrowia, są zdecydowanie krótsze u płodów, których matki w czasie ciąży przebywały w zanieczyszczonym powietrzu.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Uczeni z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku porównali DNA 255 noworodków urodzonych przez matki żyjące w okolicy elektrowni węglowej w okręgu Tongliang w środkowych Chinach z DNA dzieci urodzonych po zamknięciem elektrowni.

Jak czytamy w artykule opublikowanym w piśmie "Environment International" telomery dzieci urodzonych, kiedy elektrownia pracowała i zanieczyszczała powietrze, były krótsze od tych należących do maluchów poczętych i urodzonych w czystszym powietrzu.

Telomery to zakończenia chromosomów. Dzięki nim, kiedy nasze komórki się dzielą, powstają ich wierne kopie. Niestety, wraz z wiekiem telomery ulegają skracaniu, co sprawia, że kolejne kopie komórek mają coraz więcej błędów. Skracające się telomery to jeden z głównych powodów starzenia się.

Krótsze telomery u maleńkich dzieci mogą przyczynić się do rozwoju chorób wieku starszego - nowotworów, schorzeń układu krwionośnego, pogorszenia zdolności poznawczych - a w efekcie do przedwczesnej śmierci.

Naukowcy wiążą skracanie się telomerów u płodów z ekspozycją na (rakotwórcze) węglowodory aromatyczne powstające podczas spalania węgla w elektrowni w Tongliang.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum