Badania: dlaczego nowotwory uodparniają się na leki

Autor: Nasze Miasto/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2017 20:39

Uczeni odkryli, że krótkie, koliste DNA zawierające liczne onkogeny, które komórki nowotworowe posiadają w swojej cytoplazmie, pozwala im na uodparnianie się na różne rodzaje leków, które mają je zwalczyć.

Badania: dlaczego nowotwory uodparniają się na leki
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Nowotwory są niezwykle uciążliwe, w dużej mierze dlatego, że niektóre z nich mają wyjątkowy "talent" do radzenia sobie ze skierowanymi przeciwko nim terapiami. Niedawno naukowcy zorientowali się, że powodem jest DNA, które komórki nowotworowe przechowują poza chromosomami.

Większość DNA naszych organizmów przechowywana jest w chromosomach, które znajdują się w jądrze komórkowym. Jednak w ludzkich komórkach znajduje się jeszcze mitochondrialne, koliste DNA, mieszczące się w mitochondriach. 

Bardzo rzadko, na pozachromosomowe, koliste DNA można natrafić także w innych częściach komórki. Choć zazwyczaj te fragmenty DNA są krótkie, czasem mogą posiadać nawet 20 tysięcy par zasad, które są kopiami niektórych sekwencji DNA chromosomowego.

Nikt nie jest pewien jaka jest jego rola. Podejrzewa się jedynie, że ich obecność może w jakiś sposób poprawiać stabilność biblioteki DNA. 

Więcej: opole.naszemiasto.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum