Badania: dlaczego leki stosowane w terapii choroby Alzheimera nie działają?

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2013 14:49

Leki stosowane w terapii osób z chorobą Alzheimera nie odnoszą pożądanego rezultatu, ponieważ skierowane są przeciwko złej cząsteczce. Prawdopodobny "sprawca" choroby ma inną strukturę molekularną niż obecny cel tych leków - uważają amerykańscy naukowcy.

Badania: dlaczego leki stosowane w terapii choroby Alzheimera nie działają?
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną występowania otępienia u osób powyżej 65. roku życia. Ocenia się, że na świecie choruje na nią ponad 30 mln osób. Międzynarodowe Stowarzyszenie Alzheimerowskie (Alzheimer's Association) szacuje, że do 2050 roku liczba ta potroi się - chyba, że naukowcom uda się opracować nowe sposoby walki z chorobą - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.

Obecnie stosowane terapie nie leczą ani przyczyn choroby, ani nawet nie zatrzymują jej postępu. Leczenie farmakologiczne jest wyłącznie objawowe i koncentruje się na zmniejszeniu zaburzeń pamięci, funkcji poznawczych oraz dezorientacji pacjenta.

Dostępne leki mają na celu zmniejszenie liczby blaszek amyloidowych w mózgu. Blaszki te (zwane także starczymi) to złogi białka - beta-amyloidu. Ich obecność stopniowo uszkadza struktury mózgu. To właśnie na nich, od wielu lat, koncentrował się przemysł farmaceutyczny poszukując skutecznych metod walki z Alzheimerem.

Najnowsze badania sugerują jednak, że prawdziwym winowajcą tej choroby mogą być małe grudki beta-amyloidu, zwane oligomerami, które pojawiają się w mózgu na wiele lat przed powstaniem płytek starczych. Dowiedziono, że mają one toksyczne właściwości i prawdopodobnie zaburzają przewodnictwo synaptyczne.

Naukowcy z Wydziału Neurologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles postanowili dokładnie przebadać budowę molekularną tych struktur. Odkryli, że beta-amyloid, który wchodzi w skład oligomerów, ma zupełnie inną strukturę niż ten sam związek występujący w blaszkach amyloidowych.

Kierujący badaniem dr Zhefeng Guo podkreśla, że to odkrycie może pomóc z zrozumieniu, dlaczego aktualnie stosowane leki nie zatrzymują choroby. Są one bowiem skierowane przeciwko beta-amyloidowi zawartemu w blaszkach, a mają zerowy wpływ na oligomery.

Artykuł na ten temat pojawił się w najnowszym numerze pisma "Journal of Biological Chemistry".

Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum