Badania: czym może skutkować stres przeżywany w dzieciństwie?

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 11:59

Nadmierny, przewlekły stres w dzieciństwie może powodować trwałe zmiany w mózgu - informują naukowcy na łamach pisma Biological Psychiatry. Może też prowadzić do depresji, lęku, choroby serca i raka.

Lekki stres może działać na dziecko stymulująco, ale nadmierny i chroniczny, taki jak zaniedbanie, przemoc czy bieda, wywiera toksyczny wpływ i może pozostawić trwałe ślady w mózgu.

Stresujące czynniki mogą zmieniać obszary w rozwijającym się mózgu dziecka, które odpowiedzialne są za uczenie się, pamięć oraz przetwarzanie stresu i emocji - dowodzą naukowcy z University of Wisconsin-Madison (USA). Zmiany te mogą z kolei wywierać wpływ na zachowanie, zdrowie, kwestie związane z karierą i zatrudnieniem lub na wybór partnera życiowego.

Naukowcy badali 128 dzieci w wieku około 12 lat, które doświadczały fizycznej przemocy, zaniedbania lub pochodziły z gospodarstw domowych o niskim statusie socjoekonomicznym. Badacze przeprowadzali szczegółowe wywiady z dziećmi oraz ich opiekunami, dokumentując problemy z zachowaniem. Badali również mózgi dzieci, koncentrując się na obrazach hipokampu i ciała migdałowatego, które odpowiedzialne są za przetwarzanie emocji i stresu. Obrazy te porównywano ze zdjęciami mózgu dzieci pochodzących z domów klasy średniej.

Z pomiarów wynikło, że dzieci, które doświadczyły któregoś z typów stresu (przemoc, zaniedbanie, bieda), miały mniejsze ciała migdałowate, niż dzieci, które nie miały takich doświadczeń. Podobnie było z hipokampem w przypadku przemocy i biedy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum