Badania: czy zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko związane z koronawirusem?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 07:29

Zanieczyszczenie powietrza może zwiększać ryzyko śmierci związanej z chorobą wywołaną przez koronawirusa - piszą na łamach czasopisma "Environmental Pollution" naukowcy z Włoch i Danii. Badacze z Aarhus University i University of Siena wskazują na korelację między zwiększonym poziomem zanieczyszczeń powietrza, a najwyższą śmiertelnością pacjentów cierpiących na COVID-19 w dwóch rejonach Włoch, Lombardii i Emilii-Romanii.

Fot. KD - PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Dwa wspomniane rejony Włoch - Lombardia i Emilia-Romania - faktycznie należą do najbardziej zanieczyszczonych rejonów Europy. Potwierdzają to niedawne obserwacje wykonane z pomocą należącego do NASA satelity Aura. Autorzy pracy zestawili te dane z wskazaniami opracowanego przez European Environment Agency indeksu Air Quality Index, zawierającego dane z wielu tysięcy naziemnych stacji pomiarowych. Dane mówią za siebie. Ludność północnych Włoch żyje w obszarach o większym zanieczyszczeniu powietrza i to może prowadzić do zwiększonego na tych terenach ryzyka komplikacji choroby COVID-19. Ich organizm, od lat narażony na zanieczyszczenia, może być po prostu mniej odporny. To może mieć znaczenie. Czy na pewno ma? Z tych analiz wynika, że... prawdopodobnie.

Dario Caro z Department of Environmental Science Aarhus University, a także prof. Bruno Frediani i dr Edoardo Conticini z University of Siena, autorzy pracy, zastrzegają, że widzą związek między jednym a drugim, choć trudno jeszcze potwierdzić wynikanie.

Czytaj: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum