Badania: czy rośliny z toksyczną kumaryną pomogą w leczeniu padaczki?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2018 09:41

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wstępnie badają możliwości leczenia padaczki za pomocą roślin z rodziny Apiaceae (Selerowate). Eksperymenty prowadzone są na larwach rybek akwariowych - danio pręgowanych.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Od wieków rośliny z rodziny Apiaceae (Selerowate) były używane na całym świecie jako leki przeciwpadaczkowe. Np. łodygi i nasiona Heracleumpersicum (Barszcz perski) miały zastosowanie w medycynie tradycyjnej Iranu jako leki przeciwpadaczkowe, podobnie olejek eteryczny Pimpinellaanisum (Anyż biedrzeniec) był używany w medycynie perskiej, a korzenie Angelica archangelica (Arcydzięgiel litwor) w indyjskiej medycynie ajurwedy jako środki przeciwpadaczkowe i uspakajające - czytamy w opisie projektu na stronach Narodowego Centrum Nauki, który cytuje rmf24.pl.

Grant na badania otrzymała doktorantka Ewelina Kozioł z Zakładu Farmakognozji z Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pracami kieruje dr Krystyna Skalicka-Woźniak.

Naukowcy chcą sprawdzić różne rośliny, w tym m.in. powszechnie znane barszcze, które są traktowane jako chwast i powszechnie wycinane.

Zgodnie z danymi, które podaje WHO, z powodu padaczki cierpi na świecie ok. 50 mln osób, a niemal 80 proc. osób ze zdiagnozowaną chorobą w krajach rozwijających się ma ograniczony dostęp do skutecznej farmakoterapii.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum