×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badania: coraz młodsi pacjenci z udarem

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia25 października 2013 11:00

Badania nad udarem pokazują, że do 2030 roku może podwoić się liczba zgonów, niepełnosprawności i innych chorób spowodowanych przez zaburzenia krążenia krwi mózgowej. Specjaliści zwracają uwagę, że udarem zagrożeni są obecnie nawet dwudziestolatkowie - wskazuje medyczne pismo "The Lancet".

Badania: coraz młodsi pacjenci z udarem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z opublikowanego raportu wynika, że udar najczęściej dotyka ludzi poniżej 75. roku życia, mieszkających w krajach o niskim i średnim dochodzie. Liczba przypadków w tej grupie zwiększyła się w ostatnich latach o 20 proc. Najczęstszą przyczyną śmierci i niepełnosprawności jest wylew krwi do mózgu, jednak występuje on równie często co udar niedokrwienny. 

Jednak najbardziej alarmujący jest wzrost przypadków wśród ludzi młodych. W ciągu ostatnich 20 lat liczba udarów w grupie wiekowej obejmującej osoby mające od 20. do 65. roku życia wzrosła o 25 proc. Ta grupa to już niemal jedna trzecia wszystkich chorujących .

Ponadto udary dotykają rocznie ponad 83 tysiące dwudziestolatków i młodszych. Według badaczy, tendencja będzie się pogłębiać, o ile nie zmienimy niezdrowych nawyków.

Więcej: www.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze