Badania: co trzeci zażywający leki Amerykanin narażony na depresję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 15:24

Depresja może być skutkiem ubocznym leków przyjmowanych przez ponad 1/3 badanych Amerykanów - informuje "Journal of the American Medical Association”.

Fot. Shutterstock

Badanie, które przeprowadził zespół prof. Dimy Qato z University of Illinois, dotyczyło 26 192 Amerykanów powyżej 18. roku życia, przyjmujących co najmniej jeden lek na receptę w latach 2005-2014. Dane zebrano w ramach National Health and Nutrition Examination Survey. W czasie trwania badania u 8 proc. z nich pojawiła się depresja, wzrosła też częstość prób samobójczych.

Jak się okazało, w przypadku leków przyjmowanych przez ponad 37 proc. badanych depresja była wymieniana wśród możliwych działań ubocznych. Na liście sprzyjających depresji ponad 200 leków znalazły m.in. leki kardiologiczne, środki antykoncepcyjne, przeciwalergiczne, niektóre leki przeciwbólowe, a nawet środki przeciwko zgadze.

Pośród badanych odsetek cierpiących na depresję był wyższy o 7 proc. dla osób przyjmujących jeden lek, o 9 proc. przy dwóch lekach, zaś o 15 proc. przy trzech i więcej. Jak oceniają eksperci, na depresję cierpi około 5 proc. populacji USA.

Nie jest jasne, czy leki rzeczywiście są przyczyną depresji. Każdy, kto czuje się chory, może być w gorszym nastroju - na przykład chorujący na płuca czy serce często mają depresję. Możliwe również, że niektórzy uczestnicy w przeszłości cierpieli na depresję. Dlatego komentujący wyniki eksperci zastrzegają, że zaobserwowany związek nie oznacza, iż chodzi o skutek i przyczynę.

W przypadku niektórych leków - na przykład części pigułek antykoncepcyjnych - depresja może pojawiać się często, natomiast gdy chodzi o inne, jest znacznie rzadsza. Od dawna wiadomo, że hormonalne środki antykoncepcyjne wpływają na nastrój. Znacznie trudniej znaleźć ewentualny mechanizm powodujący depresję, gdy chodzi o leki kardiologiczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum