Badania: co czwarte dziecko uzależnione od smartfona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 17:53

Co czwarte dziecko ma problem z uzależnieniem od smartfona - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King's College London. Naukowcy podkreślają, że istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest "problematyczne korzystanie ze smartfonów".

FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Naukowcy jednoznacznie orzekli, że młodzi ludzie mają tendencję do "problematycznego używania smartfonów", co oznacza, że korzystają z urządzeń w sposób wskazujący na uzależnienie behawioralne.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z King's College London przeanalizowano dane z 41 badań i analiz opublikowanych od 2011 roku na temat związku między używaniem smartfonów i zdrowiem psychicznym.

Naukowcy wskazali, że od 10 do 30 proc. dzieci i młodzieży korzysta z telefonu w sposób dysfunkcyjny, co oznacza, że średnio 23 proc. wykazuje pewne symptomy uzależnienia.

Jak zauważa dr Nicola Kalk z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki, istnieje konieczność zrozumienia tego, czym jest problematyczne korzystanie ze smartfonów.

"Nie wiemy, czy to sam smartfon może uzależniać, czy aplikacje, z których ludzie korzystają. Niemniej jednak istnieje potrzeba powszechnej świadomości na temat korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież, a rodzice powinni być świadomi tego, ile czasu ich dzieci spędzają na telefonach" - podkreśla.

Dr Sam Chamberlain, wskazuje, że badania te są konieczne z punktu widzenia zdrowia publicznego. Wskazał również, że takie problematyczne korzystanie ze smartfonów wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji, stanów lękowych, przyczynia się również do pogorszenia snu. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum