Badania: co czwarta ciężarna ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2018 20:01

Jedna na cztery ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii ma problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z badania, które publikuje pismo “British Journal of Psychiatry”. To więcej, niż sądzono dotychczas - podkreślają autorzy pracy, naukowcy z King\'s College w Londynie.

Badania: co czwarta ciężarna ma problemy ze zdrowiem psychicznym
Fot. Shutterstock

Zaznaczają zarazem, że dwa proste pytania zadawane kobietom w ciąży mogą pomóc wcześnie zidentyfikować u nich ten problem i zastosować odpowiednią terapię.

Liczne badania potwierdzają, że zaburzenia psychiczne podczas ciąży mają negatywne konsekwencje dla kobiety, przebiegu ciąży, jak i dla zdrowia dziecka - od jego przyjścia na świat aż po okres dojrzewania. Dlatego niezwykle ważne jest diagnozowanie tych chorób najszybciej, jak to tylko możliwe.

Najnowsze badanie naukowców z King\'s College w Londynie objęło 545 kobiet powyżej 16. roku życia, które chodziły na prenatalne wizyty kontrolne między listopadem 2014 r. a czerwcem 2016 r.

Analiza danych zebranych przy pomocy wywiadu medycznego, który stosuje się standardowo w diagnostyce zaburzeń psychicznych - wykazała, że jedna na cztery ciężarne ma jakąś chorobę psychiczną. Depresję zdiagnozowano u 11 proc. pań, zaburzenia lękowe – u 15 proc., zaburzenia odżywiania – u 2 proc., nerwicę natręctw – u 2 proc., zespół stresu pourazowego – u mniej niż 1 proc.; jeszcze rzadsza była psychoza maniakalno-depresyjna (tzw. choroba dwubiegunowa) i inne.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum