Badania: ciężki przebieg Covid-19 związany z czynnikiem von Willebranda?

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2020 08:01

Naukowcy z uniwersytetu w Petersburgu uważają, że za ciężki przebieg Covid-19 może odpowiadać czynnik von Willebranda, jeden z głównych elementów procesu krzepnięcia krwi.

FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Hipotezę wysunęła Anna Aksenowa, naukowiec z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego. Badaczka zasugerowała, że namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 przyczynia się do rozwoju mikrouszkodzeń na ściankach naczyń krwionośnych. W efekcie do krwi wyzwalany jest czynnik von Willebranda (VWF), próbując „załatać” uszkodzenia, ale zwiększając ryzyko zakrzepicy. To z nią wiąże się znaczna część zgonów, wiązanych z Covid-19 - podaje biuro prasowe uczelni.

Artykuł z hipotezą Aksenowej został opublikowany w rosyjskim czasopiśmie naukowym „Genetyka Ekologiczna”. Badaczka zauważa w tekście, że zależność przebiegu choroby od różnych poziomów czynnika von Willebranda we krwi pacjentów może wyjaśniać, dlaczego ludzie w tym samym wieku i o porównywalnym stanie zdrowia, przechodzą zakażenie w różnym stopniu. Niektórzy muszą być podłączani do respiratorów, a inni nie mają żadnych objawów.

Czynnik von Willebranda, glikoproteina w osoczu, odgrywa ważną rolę w hemostazie; jest odpowiedzialny za przyczepianie płytek krwi do uszkodzonej części naczynia. Nazwa białka wzięła się od nazwiska fińskiego lekarza Erica Adolfa von Willebrand, który je odkrył.

Czytaj: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum