Badania: ciasna bielizna może obniżać jakość nasienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2018 11:27

Jakość nasienia ma związek z noszoną przez mężczyzn bielizną. W badaniu przeprowadzonym na grupie mężczyzn, którzy zgłaszali się do ośrodka leczenia niepłodności, najkorzystniej wypadły bokserki - pokazały badania, o których informuje pismo "Human Reproduction".

Informacje o zależności pomiędzy rodzajem noszonej bielizny a płodnością pojawiały się już wcześniej, jednak najnowsze badania objęły większą liczbę mężczyzn (656) niż poprzednie. Przeprowadził je zespół dr Lidii Mínguez-Alarcón z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie na mężczyznach, którzy wraz z partnerkami zgłaszali się do Massachusetts General Hospital z powodu trudności z poczęciem w latach 2000-2017.

To pierwsze badanie, które poza jakością nasienia dotyczyło różnych wskaźników funkcji jąder, w tym poziomu hormonów płciowych oraz uszkodzeń DNA plemników. Może ono pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób wybór bielizny wpływa na kluczową dla regulacji rozwoju i reprodukcji płciowej: oś podwzgórze-przysadka-gonady.

Badani mieli od 18 do 56 lat, a ich indeks masy ciała wynosił przeciętnie 26. Każdy z badanych dostarczył próbkę nasienia oraz próbkę krwi tego samego dnia. Badani odpowiadali też na pytania dotyczące bielizny noszonej najczęściej w ciągu poprzednich trzech miesięcy.

Spośród 656 mężczyzn, 53 proc. (345) stwierdziło, że zwykle noszą bokserki. Przedstawiciele tej grupy mieli - co statystycznie znaczące - o 25 proc. wyższą koncentrację plemników, o 17 proc. wyższą ogólną liczbę plemników, o 33 proc. więcej ruchliwych plemników w pojedynczym ejakulacie i o 14 proc. niższy poziom hormonu folikulotropowego (FSH) niż mężczyźni, którzy zazwyczaj nie noszą bokserek, lecz inną bieliznę, na przykład slipki. Dane te uzyskano po uwzględnieniu czynników takich jak: BMI, aktywność fizyczna, gorące kąpiele i jacuzzi, czy palenie tytoniu. 

Nie zaobserwowano znaczących różnic dotyczących - innych niż FSH - hormonów działających na układ rozrodczy ani uszkodzeń DNA plemników. Kiedy naukowcy skorygowali uzyskane wyniki w sposób uwzględniający wpływ hormonów płciowych innych niż FSH, niekorzystny wpływ obcisłej bielizny na jakość nasienia był nadal widoczny. Natomiast po skorygowaniu poziomu FSH efekt nie był już znaczący.

FSH pobudza produkcję plemników. Zdaniem autorów badań zmniejszenie liczby i koncentracji plemników związane z rodzajem bielizny działa na podwzgórze, zwiększając wydzielanie FSH, działającego na jądra. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum