Badania: choroby zapalne jelit u osób z zaburzeniami psychicznymi trudniejsze w leczeniu
Pacjenci cierpiący z powodu nieswoistych chorób zapalnych jelit często cierpią też na zaburzenia lękowe i depresja. Jak wskazują badania to grupa chorych, która często przerywa terapię, co niekorzystnie wpływa na skuteczność ich leczenia.

W leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit często stosuje się leki biologiczne - przeciwciała anty-TNF (przeciwko czynnikowi martwicy nowotworów) wykazujące działanie przeciwzapalne. Kanadyjscy naukowcy zbadali (w latach 2001-2016), jak depresja i zaburzenia lękowe wpływają na proces leczenia chorób zapalnych jelit z użyciem anty-TNF.
Badanie na grupie ponad 1,1 tys osób dowodzą, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi są o 50% bardziej skłonni do przerwania leczenie w ciągu 1 roku od jego rozpoczęcia oraz o 28% bardziej do przerwania leczenia w czasie całego badania niż osoby bez problemów psychicznych.
Do nieswoistych chorób zapalnych jelit zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W obu schorzeniach obecny jest stan zapalny w obrębie jelit, prowadzący do zmian, takich jak nadżerki i owrzodzenia.
Więcej: wprost.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)