Badania: choroby zapalne jelit u osób z zaburzeniami psychicznymi trudniejsze w leczeniu

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2020 09:13

Pacjenci cierpiący z powodu nieswoistych chorób zapalnych jelit często cierpią też na zaburzenia lękowe i depresja. Jak wskazują badania to grupa chorych, która często przerywa terapię, co niekorzystnie wpływa na skuteczność ich leczenia.

Badania: choroby zapalne jelit u osób z zaburzeniami psychicznymi trudniejsze w leczeniu
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

W leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit często stosuje się leki biologiczne - przeciwciała anty-TNF (przeciwko czynnikowi martwicy nowotworów) wykazujące działanie przeciwzapalne. Kanadyjscy naukowcy zbadali  (w latach 2001-2016),  jak depresja i zaburzenia lękowe wpływają na proces leczenia chorób zapalnych jelit z użyciem anty-TNF.

Badanie na grupie ponad 1,1 tys osób dowodzą, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi są o 50% bardziej skłonni do przerwania leczenie w ciągu 1 roku od jego rozpoczęcia oraz o 28% bardziej do przerwania leczenia w czasie całego badania niż osoby bez problemów psychicznych.

Do nieswoistych chorób zapalnych jelit zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W obu schorzeniach obecny jest stan zapalny w obrębie jelit, prowadzący do zmian, takich jak nadżerki i owrzodzenia. 

Więcej: wprost.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum