Badania: chemikalia stosowane w meblach utrudniają zapłodnienie in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 16:01

Substancje stosowane m.in. w meblach mogą nawet o 40 proc. redukować możliwość zajścia w ciążę przez kobiety korzystające z procedury in vitro. Chemikalia te upośledzają różne jej etapy.

Badania: chemikalia stosowane w meblach utrudniają zapłodnienie in vitro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health przebadali ponad 200 kobiet, które starały się o potomstwo z pomocą pozaustrojowego zapłodnienia pod kątem obecności w ich organizmach fosfoorganicznych środków spowalniających palenie (PFR - ang. organophosphate flame retardants).

Jak wyjaśniają autorzy pracy opublikowanej w piśmie "Environmental Health Perspectives", substancje te zastąpiły uznany za szkodliwy eter pentabromodifenylowy, ale badania na zwierzętach wskazują na to, że PFR także nie są obojętne dla zdrowia, ponieważ mogą zaburzać pracę hormonów.

Ponieważ dodaje się je do pianki poliuretanowej, znaleźć je można tymczasem w różnorodnych produktach. Przykłady to tapicerowane meble, maty gimnastyczne, nawet niektóre wyroby dla dzieci.

W przeprowadzonym badaniu okazały się silnie działać na wspomagane zapłodnienie. Wyższe stężenie tych substancji w organizmach kobiet wiązało się z 10 proc. spadkiem prawdopodobieństwa udanego zapłodnienia, o 31 proc. mniejszą szansą na implantację embrionu, o 41 proc. mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju klinicznej ciąży i o 38 proc. mniejszą szansą na urodzenie żywego dziecka.

Warto dodać, że substancje te naukowcy wykryli u 80 proc. kobiet. - Pary, które korzystają z procedury IVF i chcą zwiększyć swoje szanse przez unikanie szkodliwych chemikaliów, mogą chcieć wybrać produkty wolne od substancji spowalniających palenie - wyniki podsumowuje autor badania prof. Russ Hauser.

Naukowcy zwracają przy tym uwagę na potrzebę dalszych badań sprawdzających wpływ substancji z tej grupy na płodność mężczyzn oraz testujących działanie innych grup chemikaliów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum