Badania: bóle kolan biorą się nie tylko z nadwagi

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2017 18:14

Bóle kolan wynikają zazwyczaj ze zwyrodnienia stawów kolanowych i uznaje się je za chorobę podeszłego wieku. To jednak nie do końca prawda. Najnowsze prace badawcze wykazują, że bóle stawów kolanowych mają wiele przyczyn.

Badania: bóle kolan biorą się nie tylko z nadwagi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O artrozie mowa jest wtedy, gdy następuje zanik tkanki chrzęstnej w stawach przy jednoczesnym powstawaniu osteofitów (wyrośli kostnych) wokół stawu. Wiąże się to zawsze z silnymi bólami i ograniczeniem zdolności ruchowych.

Amerykańscy naukowcy opublikowali w fachowym czasopiśmie „PNAS” wyniki badań, w których przedstawiają zupełnie inny obraz tego schorzenia. Zbadali oni, jak zmieniała się liczba pacjentów z artrozą od czasów prehistorycznych, poprzez wczesno-przemysłowe do współczesnych. Stwierdzili przy tym, że liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie (obecnie co piąty Amerykanin po ukończeniu 45 lat cierpi to schorzenie, po 60. roku nawet co trzeci).

- Największą niespodzianką było dla nas to, że dzieje się tak nie za sprawą wydłużenia okresu ludzkiego życia czy rozpowszechnionej otyłości, ale przede wszystkim za sprawą warunków współczesnego życia - powiedział jeden z autorów badań Ian Wallace z uniwersytetu Harvard.

Schorzenie to nie jest wyłącznie związane z procesem starzenia się organizmu - stwierdzili autorzy badań. Aby mu zapobiegać, trzeba dowiedzieć się czegoś więcej o czynnikach ryzyka. Naukowcy przypuszczają, że degeneracja następuje przez zbyt mało ruchu, co prowadzi do zaniku chrząstek i osłabienia mięśni. Szkodliwa jest także dieta np. zbyt bogata w wysoko przetworzone węglowodany.

Za szkodliwe uważa się także chodzenie po twardym asfalcie, niewłaściwe obuwie i stany zapalne stawów. Oraz oczywiście przeciążenie stawów na skutek nadwagi czy otyłości.

Karl-Dieter Heller z Brunszwiku, sekretarz generalny Niemieckiego Towarzystwa Endoprotetycznego, zwraca uwagę, że częstotliwość występowania schorzeń stawów kolanowych i związanych z tym operacji endoprotetycznych bardzo rośnie w Niemczech. - Nie można tego wytłumaczyć tylko tym, że coraz więcej ludzi cierpi na otyłość. Jest to ważny czynnik, ale nie jedyny - wyjaśnia.

- Inne przyczyny wymieniane przez naukowców z Harvardu uważam za jak najbardziej zrozumiałe. Ludzie mało się ruszają, czy to w pracy, czy w czasie wolnym od pracy, co powoduje że tkanka chrząstki kolanowej jest niedożywiona, uszkodzona i ulega zanikowi. To sprawia, że każdy ruch potem związany jest z bólem. Jest to proces, który sam się napędza.

Jak podaje Niemieckie Towarzystwo Endoprotetyczne, w Niemczech co roku wszczepianych jest 170 tys. sztucznych stawów kolanowych i 230 tys. stawów biodrowych. W przypadku operacji kolana pacjenci są coraz młodsi. Już około 20 proc. jest poniżej 60. roku życia.

Czytaj: www.dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum