Badania biologiczne dzięki grantom - Instytut Nenckiego liderem
Dynamika synaps i ich rola w uczeniu się i pamiętaniu, epilepsja, kanały potasowe w mitochondriach, a także zagadnienia związane ze starzeniem się zarówno pojedynczych komórek, jak i całego mózgu. Te badania zrealizuje Instytut Nenckiego, dzięki uzyskanym rekordowym grantom.

Wkrótce w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie (kategoria A+) rozpocznie się nowa seria badań nad zagadnieniami o fundamentalnym znaczeniu dla szeroko rozumianej biologii, zwłaszcza biologii molekularnej i neurobiologii - podał Instytut w informacji dla mediów.
Realizację ambitnych projektów badawczych umożliwią granty Narodowego Centrum Nauki (NCN). Tylko ostatnio w ramach trzech (z dziesięciu) programów NCN naukowcom z Instytutu Neckiego przyznano finansowanie na realizację aż 23 przedsięwzięć. Jest to największa liczba grantów NCN zdobytych przez pojedynczą instytucję naukową w ramach najnowszej edycji programów OPUS, PRELUDIUM i SONATA.
- Rekordowa liczba prestiżowych grantów, przyznanych nam właśnie teraz przez Narodowe Centrum Nauki, w bardzo czytelny sposób potwierdza wysoką jakość uprawianej przez nas nauki - stwierdza prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.
Spektrum rozpoczynających się projektów badawczych jest bogate. Naukowcy z Instytutu Nenckiego przyjrzą się dojrzewaniu i stabilizacji struktur komórkowych w synapsach oraz ich znaczeniu dla procesów zapamiętywania i uczenia się. Zajmą się plastycznością mózgu, zarówno naturalną, jak i związaną z procesami starzenia oraz stanami drgawkowymi, spróbują też opracować skuteczniejsze metody detekcji źródeł epilepsji w mózgu.
Już niedługo rozpocznie się mapowanie obszarów mózgu związanych z pozytywnymi i negatywnymi wspomnieniami, ruszą też prace nad zestawem ćwiczeń zwiększających sprawność umysłową seniorów.
Część naukowców przystąpi do badań nad mechanizmami wpływającymi na rozwój nowotworów, w tym glejaków, część zajmie się poznawaniem zjawisk odpowiedzialnych za regulowanie pracy kanałów potasowych w mitochondriach. Podjęte zostaną także prace nad stworzeniem transgenicznego oposa, dzięki któremu będzie można lepiej poznać mechanizmy molekularne zaangażowane w rozwój neuronów.
Granty otrzymane w ramach programu OPUS umożliwią biologom, fizykom i chemikom z Instytutu Nenckiego nie tylko sfinansowanie własnej pracy, ale również rozbudowę aparatury naukowo-badawczej, niezbędnej przy realizacji nowych projektów.
Dla rozwoju naukowego Instytutu szczególne znaczenie mają granty z programów PRELUDIUM i SONATA, ponieważ są adresowane do osób stojących u progu kariery naukowej: doktorantów i młodych doktorów. W tej grupie projektów realizowane będą prace badawcze m.in. nad wygaszaniem pamięci strachu, neuronalnymi korelatami świadomości, dysleksją rozwojową oraz procesami uwagi u osób z diagnozą ADHD.
Szereg grantów ma także związek z poznawaniem molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za pracę układów biologicznych na różnych poziomach złożoności. Podejmowane tu badania pogłębią nasze rozumienie: zasad działania pojedynczych organelli (takich jak jądra komórkowe czy mitochondria), zjawisk zachodzących w trakcie komunikacji międzykomórkowej oraz sposobów funkcjonowania zarówno części organów (mięsień sercowy), jak i całych organów (trzustka).
Od chwili powołania Narodowego Centrum Nauki, Instytut Nenckiego znajduje się w ścisłej czołówce rankingu dotyczącego liczby przyznanych grantów. Rywalizując nie tylko z instytutami naukowymi, ale także z wydziałami uniwersytetów i politechnik, w konkursach NCN rozstrzygniętych w latach 2013-14 znalazł się na pierwszym miejscu pod względem wysokości otrzymanego finansowania i na drugim miejscu pod względem liczby grantów wśród wszystkich jednostek naukowych w Polsce: NCN pozytywnie rozpatrzył 56 wniosków grantowych Instytutu, o łącznej wartości 43,7 mln zł.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)