Badania biologiczne dzięki grantom - Instytut Nenckiego liderem

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2015 12:40

Dynamika synaps i ich rola w uczeniu się i pamiętaniu, epilepsja, kanały potasowe w mitochondriach, a także zagadnienia związane ze starzeniem się zarówno pojedynczych komórek, jak i całego mózgu. Te badania zrealizuje Instytut Nenckiego, dzięki uzyskanym rekordowym grantom.

Badania biologiczne dzięki grantom - Instytut Nenckiego liderem
Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Wkrótce w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie (kategoria A+) rozpocznie się nowa seria badań nad zagadnieniami o fundamentalnym znaczeniu dla szeroko rozumianej biologii, zwłaszcza biologii molekularnej i neurobiologii - podał Instytut w informacji dla mediów.

Realizację ambitnych projektów badawczych umożliwią granty Narodowego Centrum Nauki (NCN). Tylko ostatnio w ramach trzech (z dziesięciu) programów NCN naukowcom z Instytutu Neckiego przyznano finansowanie na realizację aż 23 przedsięwzięć. Jest to największa liczba grantów NCN zdobytych przez pojedynczą instytucję naukową w ramach najnowszej edycji programów OPUS, PRELUDIUM i SONATA.

- Rekordowa liczba prestiżowych grantów, przyznanych nam właśnie teraz przez Narodowe Centrum Nauki, w bardzo czytelny sposób potwierdza wysoką jakość uprawianej przez nas nauki - stwierdza prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.

Spektrum rozpoczynających się projektów badawczych jest bogate. Naukowcy z Instytutu Nenckiego przyjrzą się dojrzewaniu i stabilizacji struktur komórkowych w synapsach oraz ich znaczeniu dla procesów zapamiętywania i uczenia się. Zajmą się plastycznością mózgu, zarówno naturalną, jak i związaną z procesami starzenia oraz stanami drgawkowymi, spróbują też opracować skuteczniejsze metody detekcji źródeł epilepsji w mózgu.

Już niedługo rozpocznie się mapowanie obszarów mózgu związanych z pozytywnymi i negatywnymi wspomnieniami, ruszą też prace nad zestawem ćwiczeń zwiększających sprawność umysłową seniorów.

Część naukowców przystąpi do badań nad mechanizmami wpływającymi na rozwój nowotworów, w tym glejaków, część zajmie się poznawaniem zjawisk odpowiedzialnych za regulowanie pracy kanałów potasowych w mitochondriach. Podjęte zostaną także prace nad stworzeniem transgenicznego oposa, dzięki któremu będzie można lepiej poznać mechanizmy molekularne zaangażowane w rozwój neuronów.

Granty otrzymane w ramach programu OPUS umożliwią biologom, fizykom i chemikom z Instytutu Nenckiego nie tylko sfinansowanie własnej pracy, ale również rozbudowę aparatury naukowo-badawczej, niezbędnej przy realizacji nowych projektów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum