Badania: bierne wdychanie aerozolu z e-papierosów może zaostrzać astmę

Autor: tvp.info/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2019 12:00

Grupa nastolatków narażonych na wdychanie aerozolu z e-papierosów miała o 27 proc. wyższe ryzyko wystąpienia ataku astmy w porównaniu z chorymi, którzy nie wdychali biernie aerozolu - wynika z analizy danych zebranych w ramach badania pt. Florida Youth Tobacco Survey (edycja 2016). Wnioski publikuje pismo ''Chest''.

Badania: bierne wdychanie aerozolu z e-papierosów może zaostrzać astmę
Aerozol z e-papierosów zawiera m.in. glikol propylenowy, glicerynę pochodzenia roślinnego, nikotynę i wiele substancji zapachowych. Fot. Flickr.com (CC BY 2.0)

Dane zebrane wśród uczniów gimnazjów i szkół średnich stanu Floryda (11-17 lat) analizowała wraz z zespołem Jennifer Bayly z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School in New Brunswick (New Jersey, USA). Łącznie zgromadzono informacje nt. 36 tys. gimnazjalistów oraz 33,5 tys. uczniów szkół średnich.

Naukowcy skoncentrowali się na 11830 nastolatkach z astmą. Ogółem 33 proc. z nich było narażonych na wdychanie aerozolu z e-papierosów stosowanych przez ich rówieśników. Analiza ujawniła, że ta grupa miała o 27 proc. wyższe ryzyko wystąpienia duszności i kaszlu w porównaniu z kolegami z astmą, którzy nie wdychali biernie aerozolu. Zależność ta była silna, nawet gdy badacze uwzględnili to, czy nastolatki z astmą same stosowały e-papierosy lub czy były narażone na bierne wdychanie dymu papierosowego - podaje serwis tvp.info.

Jak przypominają autorzy pracy, aerozol z e-papierosów zawiera m.in. glikol propylenowy, glicerynę pochodzenia roślinnego, nikotynę i wiele substancji zapachowych. Wszystkie te związki zostały wcześniej powiązane z ryzykiem podrażnienia płuc i rozwoju stanów zapalnych w drogach oddechowych.

Więcej: www.tvp.info

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum