dw.com/Rynek Zdrowia | 15-10-2019 08:56

Badania: bieda, bezrobocie i słabe wykształcenie idą w parze z krótszym życiem

Wiadomo, że biedni ludzie umierają szybciej. Naukowcy z Niemiec wyliczyli obecnie, w jakim stopniu ubóstwo wpływa na oczekiwaną długość życia. Ustalone przez nich zależności dają do myślenia.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Bieda, bezrobocie i słabe wykształcenie idą w Niemczech w parze ze zdecydowanie niższą oczekiwaną długością życia. Wynika to z analiz naukowców z Instytutu Badań Demograficznych im. Maxa Plancka w Rostocku (MPIDR), opartych na analizie 27 mln zestawów danych.

Okazuje się, że wśród mężczyzn należących do jednej piątej najgorzej zarabiającej części społeczeństwa, ryzyko ich śmierci w wieku od 30 do 59 roku jest o 150 procent wyższe niż u mężczyzn należących do jednej piątej ludzi o najwyższych zarobkach. Bezrobocie w tej grupie wiekowej podwaja ryzyko zgonu, a niskie wykształcenie zwiększa je o około 30 procent, piszą naukowcy z Rostocku na łamach brytyjskiego fachowego czasopisma medycznego "BMJ Open".

Dennis Nowak z kliniki Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium podkreśla, że związki między ubóstwem, bezrobociem i oczekiwaną dalszą długością życia nie były dotychczas wyjaśnione. Wynikało to z braku danych, na których można by się oprzeć w takich badaniach, jakkolwiek pewne czynniki wydają się oczywiste. Analiza przedstawiona przez naukowców z Rostocku ma charakter pionierski.

Czytaj: dw.com