Badania: bezrobocie zwiększa ryzyko samobójstw i zachorowań
Badania naukowe wskazują, że bezrobotni w wieku produkcyjnym częściej popełniają samobójstwa i chorują, niż osoby zatrudnione i mieszczące się w tym samym przedziale wiekowym. Aby jednak praca poprawiała zdrowie psychiczne i fizyczne, musi być odpowiednia.

Naukowcy z University of Cambridge sprawdzili, jak aktywność zawodowa wpływa na stan psychiki człowieka, zależnie od ilości czasu poświęcanego pracy. Dane na temat ponad 80 tys. osób pokazały, że wystarczy zaledwie od 1 do 8 godzin pracy na tydzień, aby pojawiła się znacząca korzyść w obszarze zdrowia psychicznego i samopoczucia.
Co ciekawe, badani pracujący najmniej, czyli właśnie od 1 do 8 godzin na tydzień, czuli się podobnie, jak pracujący najwięcej (40-48 godz. tygodniowo).
Znaczenie zatrudnienia dla zdrowia psychicznego dobrze pokazał też inny projekt badawczy - zauważa serwis zdrowie.pap.pl. Tym razem naukowcy z King's College London przyjrzeli się dwóm tysiącom młodych osób, którzy w wieku 18 lat ukończyli okres obowiązkowej nauki. Aż 12 proc. z nich ani nie kontynuowało edukacji, ani nie pracowało. Osoby te okazały się bardziej podatne na problemy psychiczne, w tym uzależnienia.
Z kolei skalę zagrożenia samobójstwami dobrze ilustruje opracowanie zespołu z Uniwersytetu w Zurychu, który na podstawie danych udostępnionych przez WHO oraz International Monetary Fund określił wpływ bezrobocia na ryzyko samobójstw w 63 krajach, w latach 2000-2011. Według badaczy brak zatrudnienia odpowiadał aż za jedną piątą powodów odebrania sobie życia. Większe zagrożenie samobójstwami pojawiało się przy tym w krajach o niskim bezrobociu.
Naukowcy z Yale University ustalili, że niezamierzona utrata zatrudnienia w wieku powyżej 50 lat podnosi ryzyko zawału i udaru. Badanie z udziałem ponad 4 tys. osób obserwowanych przez 10 lat wskazało po utracie pracy ponad dwukrotny wzrost zagrożenia zdarzeń obu rodzajów.
Według niektórych badań nawet słabej jakości praca jest lepsza niż żadna. Jednak nie wszyscy specjaliści się z tym zgadzają. Projekt badawczy zespołu z University of Manchester pokazał np., że mało płatne, a także mocno stresujące stanowiska bardziej szkodzą, niż pomagają. Badacze doszli do takich wniosków po sprawdzeniu 12 różnych parametrów świadczących o stanie organizmu, w tym poziom cholesterolu i trójglicerydów, ciśnienie krwi, tętno czy stosunek obwodu talii do wzrostu.
Marek Matacz (PAP)
Więcej: zdrowie.pap.pl

ZOBACZ KOMENTARZE (0)