Badania: belgijscy lekarze odkryli nowe więzadło w ludzkim kolanie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2013 19:53

Dwaj chirurdzy z uniwersytetu w belgijskim Leuven opisali nowe więzadło, które może odgrywać kluczową rolę w leczeniu i rehabilitacji uszkodzonego stawu kolanowego.

Badania: belgijscy lekarze odkryli nowe więzadło w ludzkim kolanie

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) - jest jedną z najważniejszych struktur budujących ludzki staw kolanowy. Niestety, jest ono również mocno narażone na urazy, w tym na zerwanie. Współczesna ortopedia ma sposoby na radzenie sobie z tym problemem, ale u niektórych pacjentów, pomimo zakończonego sukcesem zabiegu i rehabilitacji, staw kolanowy jest mało stabilny - przypomina Gazeta Wyborcza.

Na pytanie o pierwotną przyczynę tych komplikacji odpowiedź znaleźli właśnie dr Steven Claes i dr Johan Bellmans. Punktem wyjścia ich pracy stał się artykuł z 1879 r., w którym pewien francuski chirurg sugerował istnienie dodatkowego więzadła w przedniej okolicy stawu kolanowego. Jak się okazało - miał rację. 

Badania Belgów przeprowadzone zarówno na zwłokach, jak i na pacjentach, którzy przechodzili komplikacje po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego pokazały, że w kolanie znajduje się też więzadło przednio-boczne (ALL). Co więcej, wspomniane wyżej komplikacje mają być skutkiem niezaleczonych uszkodzeń właśnie tego więzadła. 

Z obserwacji przeprowadzonych przez chirurgów i opublikowanych na łamach "Journal of Anatomy" wynika, że więzadło ALL znajduje się w kolanach 97 proc. ludzi. Przedstawiciele brytyjskiego Towarzystwa Anatomicznego określili to odkrycie jako "odświeżające" i przypomnieli, że pomimo tak dużego rozwoju współczesnej technologii nasza wiedza o budowie ludzkiego ciała nie jest jeszcze absolutnie pełna.

Więcej: wyborcza.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum