Badania: będzie można ograniczyć dawki sterydów w leczeniu nerek

Autor: UW/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2016 09:17

Odkrycie prof. Macieja Mazura z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego może przyczynić się do zmiany schematu leczenia chorób nerek i ograniczyć dawki sterydów przyjmowane w trakcie terapii - informuje nas biuro prasowe UW.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zespół nerczycowy (białkomocz) objawia się znaczną utratą białka, które przedostaje się z krwi do moczu i jest wydalane z organizmu. To choroba występująca najczęściej u dzieci, które muszą być systematycznie monitorowane pod kątem obecności białka w moczu. Choć istnieją różne metody pomiaru, wszystkie informują chorego zbyt późno, czyli w fazie, w której nawrót już trwa.

Prof. Maciej Mazur odkrył skuteczny i prosty sposób wczesnego ostrzegania przed nawrotem choroby. Wynalazek przechodzi obecnie procedurę patentową prowadzoną przez Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW.

- Osobiście zetknąłem się z zespołem nerczycowym, dlatego poświęciłem się temu tematowi. Poziom białka w trakcie nawrotu narasta zazwyczaj lawinowo i żeby go obniżyć, dziecko musi przyjąć duże ilości sterydów. Nawet jeśli poziom białka w moczu uda się szybko obniżyć do zera, dalsze zmniejszanie dawek sterydów musi być dokonywane stopniowo - mówi prof. Maciej Mazur.

Dodaje: - W rezultacie chore dzieci, które zmagają się z nawrotami choroby, w ciągu wielu lat przyjmują ogromne ilości leków powodujących bardzo poważne skutki uboczne.

U dzieci chorych na białkomocz wzrasta ryzyko osteoporozy, nadciśnienia, schorzeń układu trawiennego i krwionośnego, jak również chorób oczu (jaskra i zaćma), często występuje spowolnienie lub zahamowanie wzrostu i nadwaga.

- Chciałem znaleźć sposób przewidywania nawrotu, zanim jeszcze nastąpi wzmożone wydalanie białka do moczu, aby można było dziecku podać znacznie mniejszą dawkę sterydu i utrzymać remisję - mówi prof. Mazur.

- Zauważyłem, że na kilka dni przed nawrotem choroby zmniejsza się napięcie powierzchniowe moczu chorego dziecka. Zmiany właściwości fizycznych są na tyle duże, że można je wykryć w domowych warunkach bez konieczności stosowania zaawansowanych i drogich metod, urządzeń czy odczynników - wyjaśnia naukowiec.

Zaznacza, że potrzebny jest jedynie wystandaryzowany niewielki pojemnik z miarką. Dzięki niemu można zmierzyć napięcie powierzchniowe moczu. Na razie profesor wykonał kilka prototypów pojemnika.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum