Badania: barwnik borówek może obniżać ciśnienie tętnicze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 12:50

Spożywanie 200 gramów borówek każdego dnia przez miesiąc może poprawiać pracę naczyń krwionośnych i obniżać skurczowe ciśnienie tętnicze u zdrowych osób - wynika z badań opublikowanych przez Journal of Gerontology Series A.

Badania: barwnik borówek może obniżać ciśnienie tętnicze

Do takiego wniosku doszli naukowcy z King's College London, którzy prowadzili badania w grupie 40 zdrowych ochotników. Uczestnicy przez miesiąc pili sok zawierający 200 gramów borówek lub placebo.

Naukowcy regularnie badali krew i mocz uczestników, a także monitorowali czynniki ryzyka chorób układu sercowo naczyniowego: ciśnienie tętnicze i poziom rozszerzalności (FMD, ang. flow-mediated dilation) tętnicy ramiennej.

Następnie autorzy porównali rezultaty picia soku borówkowego z napojem zawierającym oczyszczone antocyjany (flawonoidy, które są naturalnymi barwnikami, a w przypadku borówek nadają kolor niebieski), a także z napojami zawierającymi zbliżony poziom błonnika, witamin i minerałów co sok z borówek.

Pozytywny wpływ soku z borówek na naczynia krwionośne był widoczny już po upływie dwóch godzin od spożycia i utrzymywał się przez miesiąc codziennego picia soku. W ciągu miesiąca ciśnienie tętnicze uczestników zmniejszyło się o 5 mmHg, co dało efekt porównywalny ze stosowaniem leków na nadciśnienie.

Napoje zawierające oczyszczone antocyjany poprawiały funkcjonowanie komórek śródbłonka wyściełających naczynia krwionośne. Komórki te silnie wpływają na ciśnienie tętnicze i krzepliwość krwi. Bez wpływu pozostawały napoje placebo i te, które miały zbliżony do soku z borówek skład, jednak bez antocyjanów.

- Choć najlepiej spożywać całe borówki i czerpać ze wszystkich ich właściwości, nasze badania wskazują, że ich pozytywny wpływ w dużej mierze może być spowodowany działaniem antocyjanów. Jeżeli korzystne zmiany w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych spowodowane spożywaniem borówek można byłoby utrzymać przez całe życie, ryzyko rozwoju chorób układu krążenia mogłoby zostać obniżone o około 20 proc. - komentuje autorka analizy dr Ana Rodriguez-Mateos.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum