Badania: bakterie jelitowe sterują wyborami dot. żywności?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 12:29

Bakterie jelitowe, oddziałując na mózg, sterują wyborami jedzeniowymi muszek owocowych. Dwa rodzaje bakterii z ich układu pokarmowego mogą hamować apetyt na określony składnik diety zabezpieczając jednocześnie owady przed konsekwencjami niedoborów żywieniowych -  wynika z badania opublikowanego w PLOS Biology.

Badania: bakterie jelitowe sterują wyborami dot. żywności?
Według naukowców na zachowanie jedzeniowe zwierząt i ludzi mogą wpływać mikroby zamieszkujące drogi pokarmowe Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według naukowców na zachowanie zwierząt i ludzi mogą wpływać mikroby zamieszkujące drogi pokarmowe. W badaniu na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster) badacze z portugalskiego Champalimaud Centre for the Unknown oraz australijskiego Monash University wykazali, że dwa rodzaje bakterii występujących w układzie pokarmowym mogą hamować apetyt na określony składnik diety, jak również zabezpieczać owady przed konsekwencjami niedoborów żywieniowych.

W ramach eksperymentu specjaliści karmili muszki pokarmem pozbawionym wybranych aminokwasów - związków niezbędnych do budowy białek. Zazwyczaj powodowało to, że owady rozwijały wzmożony apetyt na białko, dążąc w ten sposób do uzupełnienia niedoborów. Niektóre nie odczuwały jednakże takiej potrzeby i pomimo ubogiej diety nadal były zdolne do rozmnażania. To zaintrygowało naukowców.

Okazało się, że muszki, które nie dążyły do spożycia większej ilości białka, były posiadaczkami dwóch rodzajów bakterii jelitowych. Bakterie te nie dość, że hamowały apetyt na ten składnik pokarmowy, to jeszcze przeprogramowywały ich organizmy tak, aby pomimo niedoborów żywieniowych były zdolne do pełnienia podstawowych funkcji życiowych, np. rozmnażania.

Badacze chcą teraz dowiedzieć się więcej na temat mechanizmu umożliwiającego bakteriom tak poważną ingerencję w funkcjonowanie organizmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum