Wprost/Rynek Zdrowia | 19-09-2019 10:48

Badania: bakterie jelitowe mają wpływ na siłę mięśni u seniorów

Badania naukowców z Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging w Tufts wskazują, że mikrobiom jelitowy odgrywa rolę w mechanizmach związanych z siłą mięśni u osób starszych.

Z wiekiem zmniejsza się skład ciała i siła mięśni Fot Archiwum

Amerykańscy naukowcy przekonują, że mikroflora jelitowa wpływa na siłę mięśni i sprawność fizyczną seniorów - informuje wprost.pl

W swoich badaniach porównali bakterie z mikrobiomów jelitowych 18 osób starszych o wysokiej sprawności fizycznej i dobrym składzie ciała (wyższy procent masy beztłuszczowej, niższy tłuszczowej) z 11 osobami starszymi o niskiej sprawności fizycznej i mniej korzystnym składzie ciała. Badanie zidentyfikowało różnice w profilach bakteryjnych obu grup.

Autorzy badania wskazują, że z wiekiem zmniejsza się skład ciała, siła mięśni i beztłuszczowa masa. Identyfikacja różnic w składzie bakterii obecnych w grupach o wysokim i niskim poziomie sprawności w tym badaniu prowadzi do lepszego poznania zarówno roli mikrobiomu jelitowego, jak i zdrowego starzenia się.

W ramach badania naukowcy sprawdzali funkcjonalność kończyny dolnej, ruchliwość i ogólną siłę wśród członków grupy seniorów w wieku 70-85 lat prowadzących siedzący tryb życia podczas pierwszej wizyty kontrolnej oraz kolejnej mającej miejsce po miesiącu.

Więcej: wprost.pl