Badania: aspiryna może odwrócić skutki próchnicy zębów?

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 04 października 2017 13:44

Aspiryna może wspomagać ząb w regeneracji po ubytku i w ten sposób zredukować potrzebę leczenia - wskazują badania naukowców z Queen's University Belfast.

Badania: aspiryna może odwrócić skutki próchnicy zębów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W profilaktyce próchnicy zastosowanie ma głównie fluor, który jest głównym budulcem szkliwa. Działanie bakteriobójcze przypisuje się również ksylitolowi czy olejkowi kokosowemu. Do tej listy ma szansę dołączyć również… aspiryna - tak twierdzą naukowcy z Irlandii Północnej.

Wstępne badania na Queen's University wykazały, że aspiryna stosowana w stomatologii może posłużyć jako innowacyjne rozwiązanie - może stymulować wzrost komórek macierzystych miazgi zęba, podnoszącym tym samym ich zdolność do regeneracji.

Aspiryna, a dokładnie kwas acetylosalicylowy mógłby pomóc w opracowaniu nowych materiałów w profilaktyce i leczeniu próchnicy. Dlaczego to takie ważne?

- Zęby naturalnie posiadają bardzo ograniczoną zdolność do samoodbudowy. Szkliwo, czyli zewnętrzna warstwa okalająca ząb, nie regeneruje się prawie wcale i jeśli uszkodzenie jest zbyt duże, to bakterie stopniowo docierają do zębiny i dokonują nieodwracalnych zniszczeń. Tak powstaje ubytek próchniczy, który wymaga borowania - wyjaśnia dr Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Dodaje, że próchnica może dotknąć każdego. - Coraz częściej słyszymy o rewolucyjnych materiałach, które zastosowane w obrębie zęba mogłyby wyzwalać procesy autonaprawcze - komentuje stomatolog.

Naukowcy ze School of Medicine, Dentistry and Biomedical Sciences at Queen's University Belfast w badaniach skupili się na genetyce zębów i potencjale komórek macierzystych pozyskiwanych z zębów, które mają zdolność regeneracji organów i tkanek. W trakcie badania po zastosowaniu niewielkiej dawki aspiryny w obrębie komórek macierzystych zęba, stwierdzono wzmożoną produkcję zębiny, czyli twardej tkanki, z której zbudowane są zęby.

Następnym krokiem miałoby być opracowanie aspiryny tak, by ta regenerowała zęby, bowiem nie wystarczy po prostu umieścić środka w zębie objętym próchnicą. Taki prototyp nowoczesnego wypełnienia mógłby znaleźć powszechne zastosowanie w gabinetach i być stosowany przez dentystów. Jego użycie np. w materiale do wypełnień zęba mogłoby zostać wykorzystane do odbudowy zębów podczas uszkodzeń w obszarze jego miazgi i tym samym zmniejszyć potrzebę wykonywania wypełnień czy bardziej inwazyjnego leczenia kanałowego.

Badacze wierzą, że takie rozwiązanie mogłoby długoterminowo zwiększyć żywotność zębów, ale również przynieść ogromne oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej na całym świecie. Plany badań klinicznych z pierwszymi pacjentami to nie kwestia najbliższych lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze