Badania: aplikowanie przeciwutleniaczy poprawia pracę serca w czasie sepsy

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 13:56

Syntetyczna wersja związku zawartego w siemieniu lnianym zapobiega uszkodzeniom mięśnia sercowego u myszy z sepsą - informuje "Journal of Molecular and Cellular Cardiology".

Badania: aplikowanie przeciwutleniaczy poprawia pracę serca w czasie sepsy
Fot. archiwum

- Komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego zwiększają umieralność z powodu sepsy o 80-90 proc. Dysfunkcja serca przy sepsie zwiększa poziom stresu oksydacyjnego, który niszczy mitochondrialne DNA i białka. Z tego powodu chcieliśmy się dowiedzieć, czy zaaplikowanie przeciwutleniacza poprawi pracę serca w czasie sepsy - mówi dr Konstantinos Drosatos z Temple University w Filadelfii (USA).

Naukowcy testowali działanie związku o nazwie LGM2605, syntetycznej wersji diglukozydu sekoizolarycyrezynolu, przeciwutleniacza zawartego w siemieniu lnianym. Związek ten podawany był myszom stanowiącym model sepsy.

Okazało się, że zastosowanie LGM2605 sześć godzin po wystąpieniu objawów sepsy zredukowało poziom reaktywnych form tlenu w komórkach mięśnia sercowego i odbudowało produkcję energii przez mitochondria, która podczas choroby jest upośledzona.

Codzienne podawanie gryzoniom LGM2605 w połączeniu z antybiotykiem doprowadziło także do zmniejszenia umieralności z powodu sepsy w porównaniu z zastosowaniem samego antybiotyku.

Te badania potwierdzają, że przywrócenie produkcji energii w sercu ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia dysfunkcji serca w czasie sepsy i dla poprawy przeżywalności - komentują autorzy.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum