Badania: antydepresanty mogą zwalczać bakterie wewnątrzkomórkowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2019 08:41

Leki przeciwdepresyjne z grupy TLPD hamują rozwój i niszczą niektóre bakterie wewnątrzkomórkowe - wykazały badania naukowców z Virginia Commonwealth University School of Medicine, o których informuje pismo Life Science Alliance.

Badania: antydepresanty mogą zwalczać bakterie wewnątrzkomórkowe
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

- Możliwości antybiotykoterapii w przypadku chorób spowodowanych przez bakterie wewnątrzkomórkowe są ograniczone, gdyż wiele leków nie jest w stanie przedostać się przez błony komórkowe. W rezultacie bakterie są chronione - zauważa autor analizy, dr Jason Carlyon.

W leczeniu tych chorób wykorzystywane są najczęściej tetracykliny, które przenikają przez błony komórkowe i docierają do patogenów. Mogą one jednak powodować reakcje alergiczne oraz inne działania niepożądane.

Naukowcy badali działanie antydepresantów z grupy TLPD (dezypraminy, amitryptyliny i nortryptyiliny) na cztery szczepy bakterii powodujących u ludzi anaplazmozę (chorobę odkleszczową, atakującą jedną z grup białych krwinek - neutrofile), gorączkę Q, chorobę płuc i chlamydiozę.

Badana grupa antydepresantów zaburza transport cholesterolu, który stanowi pożywienie wielu bakterii wewnątrzkomórkowych. Poprzez ograniczenie dostępu bakterii do cholesterolu naukowcom udało się zatrzymać rozwój anaplazmozy zarówno w tkankach badanych w laboratorium, jak i u myszy. Antydepresanty zabijały ponadto gram-ujemne bakterie Coxiella burnetii, wywołujące gorączkę Q, a także częściowo hamowały rozwój chlamydii w tkankach wyhodowanych w laboratorium.

- Ta grupa leków psychotropowych celuje w enzym, który reguluje wewnątrzkomórkowy transport cholesterolu, a nie w same bakterie. Bakterie raczej nie wytworzą oporności na ten rodzaj leczenia, ponieważ wpływa ono na mechanizm, którego bardzo potrzebują do rozwoju i przetrwania wewnątrz organizmu - wyjaśnia dr Carlyon.

Oznacza to, że trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) mogą pomóc w leczeniu wielu chorób spowodowanych przez patogeny wewnątrzkomórkowe. Mogą zarówno stanowić alternatywę, jak i wspomóc działanie antybiotyków - podsumowują autorzy. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum