Badania: alkohol zabija Rosjan - co czwarty umiera przed 55 r.ż.

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2014 15:58

Co czwarty mężczyzna w Rosji umiera przed 55. rokiem życia. Główną przyczyną jest picie dużych ilości alkoholu, głównie wódki - wynika z badania opublikowanego w The Lancet. Dla porównania: w Wielkiej Brytanii jest to 7 proc., a w USA - mniej niż 1 proc. mężczyzn.

Wśród przyczyn zgonów w Rosji wymienia się głównie schorzenia wątroby czy zatrucie alkoholem, a także wypadki po spożyciu alkoholu i samobójstwa. Średnia długość życia mężczyzn w tym kraju wynosi 64 lata, co plasuje go wśród 50 innych państw na ostatnim miejscu z najgorszym wynikiem w tej kategorii - informuje Gazeta Wyborcza.

Międzynarodowy zespół badaczy w latach 1999-2010 śledził wzorce i zwyczaje związane z piciem alkoholu ok. 151 tys. dorosłych mężczyzn w trzech rosyjskich miastach - Barnaule, Bijsku i Tomsku. W tym czasie zmarło ok. 8 tys. spośród nich.

Współautor badania, prof. Richard Peto z Oksfordu, zwraca uwagę, że wskaźniki śmiertelności w Rosji wahały się w ciągu minionych 30 lat, kiedy to restrykcje na alkohol czy poczucie socjalnej stabilizacji były odmienne za prezydentur Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Władimira Putina.

Na przykład w 1985 roku - za rządów Michaiła Gorbaczowa - wprowadzono ograniczenia, jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu. Zmniejszono produkcję wódki i wprowadzono zakaz jej sprzedaży w godzinach rannych. Wówczas - jak podkreślają autorzy badania - konsumpcja alkoholu w Rosji spadła o 25 proc., zdecydowanie spadła też liczba zgonów po spożyciu alkoholu. Natomiast po upadku komunizmu w Rosji spożycie alkoholu i śmiertelność z powodu nadmiernego spożycia - zdecydowanie wzrosły.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum