Badania: alkohol ogranicza rozwój mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 10:10

Badanie przeprowadzone na małpach wskazuje, że picie w młodości dużych ilości alkoholu wyraźnie zaburza wzrost mózgu. Nie wiadomo tak naprawdę, jakie są tego skutki.

Badania: alkohol ogranicza rozwój mózgu
Chroniczne zatrucie alkoholem hamowało wzrost mózgu - istoty białej w korze i podkorowej części wzgórza - twierdzą naukowcy. Fot. Archiwum

0,25 mililitra rocznie - taki był spadek przyrostu tkanki mózgowej u pijących duże ilości alkoholu młodych makaków.

Małpy uczestniczyły w opisanym na łamach pisma "eNeuro" eksperymencie przeprowadzonym przez zespół z Oregon National Primate Research Center.

- Chroniczne zatrucie alkoholem hamowało wzrost mózgu - istoty białej w korze i podkorowej części wzgórza - twierdzą naukowcy.

W ramach badania 71 rezusów spożywało ściśle monitorowane dawki alkoholu, a badacze obserwowali ich mózgi z pomocą rezonansu magnetycznego.

- Badania na ludziach opierają się na informacjach podawanych przez samych pijących. Nasze pomiary pozwalają dokładnie odnieść zaburzenia wzrostu mózgu do spożycia alkoholu - podkreśla współautor pracy prof. Christopher Kroenke.

U zdrowych rezusów, w wieku młodzieńczym i we wczesnej dorosłości mózg przyrasta z prędkością średnio 1 mililitra na 1,87 roku. Ekwiwalent czterech piw dziennie powodował jednak spadek przyrostu tkanki mózgowej o 0,25 ml na rok.

Naukowcy przypominają, że według wcześniejszych badań mózg wykazuje pewne zdolności regeneracji po zaprzestaniu picia alkoholu.

Niestety nie wiadomo, czy picie w młodości nie pozostawia trwałych skutków.

- To czas, kiedy mózg jest dostosowywany do tego, aby radzić sobie z wyzwaniami dorosłego życia. Pytanie brzmi - czy ekspozycja na alkohol w tym wieku wpływa na późniejsze możliwości poznawcze ludzi - alarmuje główna autorka publikacji prof. Tatiana Shnitko.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum