Badania: aktywność fizyczna pomaga osobom z ADHD

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2016 13:01

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają motywację i dodają energii dorosłym osobom z symptomami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) - czytamy na łamach "Medicine and Science in Sports and Exercise".

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii (USA) wykazali, że już jednorazowa sesja treningowa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie dorosłych osób z objawami przypominającymi ADHD. Chociaż aktywność fizyczna nie powoduje u nich poprawy koncentracji i nie zapobiega nadmiernej ruchliwości kończyn dolnych, sprawia, że osoby z ADHD mają większą motywację do działania, lepszy humor i więcej energii.

- Wiadomo, że ćwiczenia redukują stres i poprawiają nastrój, więc mogą stanowić dużą pomoc dla osób cierpiących na ADHD - komentuje współautor badania prof. Patrick O'Connor.

W badaniu uczestniczyło 32 mężczyzn skarżących się na objawy ADHD, którzy jednego dnia przez 20 minut trenowali na rowerku, a innego tyle samo czasu odpoczywali. Musieli także wykonywać zadania wymagające koncentracji zarówno przed, jak i po treningu lub odpoczynku.

Okazało się, że po ćwiczeniach badani czuli się bardziej wypoczęci i mieli więcej chęci do wykonywania zadań, choć wcale nie osiągali lepszych wyników niż zazwyczaj. Aktywność fizyczna pozwalała im jednak zwiększyć pozytywne nastawienie i gotowość do działania.

- Redukcja wrażenia plątaniny myśli i wzrost motywacji do wykonywania zadań poznawczych to efekty, które sugerują, że intensywne ćwiczenia mogą poprawiać funkcjonowanie poznawcze - dodaje inna badaczka Kathryn Fritz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum