Badania: abstynenci częściej korzystają ze zwolnień lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2018 11:52

Osoby od lat niepijące alkoholu spędzają na zwolnieniach chorobowych więcej czasu niż pijący umiarkowanie - informuje pismo „Addiction”.

Osoby od lat niepijące alkoholu spędzają na zwolnieniach chorobowych więcej czasu niż pijący umiarkowanie. Fot. archiwum

W badaniu brały udział osoby dorosłe z Finlandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Grupę odniesienia stanowiły kobiety deklarujące wypijanie tygodniowo od 1 do 11 jednostek alkoholu oraz mężczyźni pijący - według własnych deklaracji od 1 do 34 jednostek alkoholu tygodniowo.

Jednostka alkoholu to 12 gramów czystego alkoholu etylowego, czyli nieco mniej niż w małej butelce piwa lub tyle co w kieliszku wina. 50 ml wódki to około 1,6 jednostki.

W porównaniu z grupą sięgającą po alkohol, kobiety i mężczyźni, którzy nie zgłosili żadnego spożycia alkoholu mieli wyższe ryzyko absencji chorobowej z powodu zaburzeń psychicznych, zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, chorób układu trawiennego i oddechowego.

Natomiast w przypadku kobiet deklarujących wypijanie ponad 11 jednostek alkoholu tygodniowo oraz mężczyzn, których tygodniowe spożycie przekraczało 34 jednostki rosło prawdopodobieństwo absencji z powodu urazu lub zatrucia.

- Nasze wyniki wskazują większe ryzyko absencji chorobowej zarówno wśród abstynentów, jak i osób więcej pijących - powiedziała główna autorka, dr Jenni Ervasti z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy.

- Niektóre choroby lub ich leczenie uniemożliwiają spożywanie alkoholu, co może tłumaczyć zwiększone ryzyko absencji wśród abstynentów. Ponadto uczestnicy badań, u których ryzykowne picie powoduje problemy zdrowotne mogą być wypierani z rynku pracy - przechodzić na wcześniejszą emeryturę lub stawać się bezrobotnymi. W ich przypadku negatywne skutki picia nie są obserwowane w postaci nieobecności w pracy z powodu choroby - zauważa dr Ervasti.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum