Badania USG pomagają w diagnozowaniu raka skóry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2009 17:54

USG o wysokiej częstotliwości pozwala określić rozległość zmian oraz odróżniać zmiany łagodne od złośliwych - dzięki ocenie ich sztywności.

USG o wysokiej częstotliwości w połączeniu z elastografią pozwala odróżniać łagodne zmiany skórne od złośliwych nowotworów – poinformowano podczas dorocznej konferencji Radiological Society of North America.

W USA co roku rozpoznaje się ponad milion przypadków raka skóry. Z tego około 70 tysięcy przypadków stanowi najgroźniejszy rak skóry – czerniak. Mimo, że wcześnie wykryty może być z powodzeniem leczony, czerniak co roku powoduje ponad 11 tys. zgonów.

Podejrzane zmiany skórne są oceniane przez dermatologów. Pobiera się także wycinki do badania histopatologicznego (pod mikroskopem). Bez wyniku badania histopatologicznego, opierając się na wyglądzie zmiany, dermatolog nie zawsze jest w stanie powiedzieć, czy chodzi o złośliwy nowotwór (rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak), czy łagodny rozrost (włókniaki, tłuszczaki).

Specjaliści z University of Maryland School of Medicine w Baltimore wykazali, że metoda USG o wysokiej częstotliwości pozwala określić rozległość zmian oraz odróżniać zmiany łagodne od złośliwych – dzięki ocenie ich sztywności (elastografia). Złośliwe zmiany są sztywniejsze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum