Badania: Osoby z traumą z dzieciństwa częściej korzystają z pomocy służby zdrowia

Autor: oprac. RR • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 września 2021 08:00

Zaburzenia neurologiczne w dorosłym życiu mają związek z przeżyciem w dzieciństwie traumatycznego wydarzenia związanego z dysfunkcyjnością rodziny, przemocą, zaniedbaniem.

Trauma z dzieciństwa zwiększa ryzyko chorób neurologicznych. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Epilepsja, udar czy częste bóle głowy częściej występują wśród osób, które doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania, przemocy
  • Osoby, które miały w dzieciństwie dużo negatywnych przeżyć częściej dzwoniły na pogotowie i do kliniki neurologicznej niż osoby, które takich przeżyć w przeszłości miały mało
  • Osobom z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa trzeba zaproponować strategie społeczne i behawioralne, które zapewniłyby im wsparcie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich potrzeby tak częstego kontaktu z służbą zdrowia

 

- Dotychczasowe badania wskazywały na związek traumy z dzieciństwa ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, a także krótszego życia. Podczas naszej analizy zaobserwowaliśmy, że epilepsja, udar czy częste bóle głowy częściej występują wśród osób, które doświadczyły w dzieciństwie zaniedbania, przemocy lub innych negatywnych aspektów funkcjonowania w rodzinie dysfunkcyjnej - mówi autor analizy dr Adys Mendizabal z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Częściej wzywają pogotowie

W badaniach uczestniczyło 198 pacjentów kliniki neurologicznej, którzy wypełnili kwestionariusze dotyczące trudnych doświadczeń z dzieciństwa oraz przeszli testy pod kątem depresji i zaburzeń lękowych.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak wiek, płeć czy grupa etniczna badacze ustalili, że w ciągu ostatniego roku grupa, która miała w dzieciństwie dużo negatywnych przeżyć (24 proc. uczestników) 21-krotnie częściej dzwoniła na pogotowie i 15-krotnie częściej dzwoniła do kliniki neurologicznej niż osoby, które takich przeżyć w przeszłości miały mało. Częściej także dochodziło do hospitalizacji. Dodatkowo osoby te sześciokrotnie częściej miały inne schorzenia i pięciokrotnie częściej cierpiały na zaburzenia zdrowia psychicznego - wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology Clinical Practice”.

Trauma z dzieciństwa pozostaje

- Sugeruje to, że osoby, które miały trudne doświadczenia w dzieciństwie mają więcej objawów neurologicznych lub silniejszą potrzebę korzystania z opieki zdrowotnej - mówi dr Mendizabal.

- Te wyniki nie dowodzą, że zaburzenia neurologiczne są spowodowane traumą w dzieciństwie, a jedynie wskazują, że są z nią związane. Wczesne stwierdzenie u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi takiej traumy z przeszłości mogłoby pomóc zaproponować strategie społeczne i behawioralne, które zapewniłyby pacjentom wsparcie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ich potrzeby tak częstego kontaktu z służbą zdrowia - dodaje badacz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum