Badania Kliniczne w Medycynie. Od października nowe studia podyplomowe w SUM

Autor: oprac. IB • Źródło: Rynek Zdrowia21 lipca 2021 16:20

Firmy organizujące badania kliniczne chętnie lokują je w Polsce. Dzięki temu pacjenci mogą być nieodpłatnie leczeni lekami, które będą refundowane dopiero za wiele lat - mówi dr hab. n. med. Sebastian Grosicki.

Dr hab. n. med. Sebastian Grosicki. Fot. Śląski Uniwersytet Medyczny
  • Coraz trudniej realizować leczenie chorych w badaniach klinicznych w ramach ośrodków uniwersyteckich, ale i w innych publicznych ośrodkach medycznych z uwagi na bariery prawne oraz kwestie organizacyjne - mówi prof. Grosicki
  • W związku z tym powstały ośrodki, a nawet całe sieci ośrodków, czego przykładem jest firma „Pratia”, które są wyspecjalizowane wyłącznie w leczeniu chorych w badaniach klinicznych - zaznacza
  • Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę z firmą „Pratia”, największą w Europie, niezależną międzynarodową siecią ośrodków badań klinicznych. Dzięki temu od października SUM uruchomi studia podyplomowe „Badania Kliniczne w Medycynie”

- Polska, jeżeli chodzi o jakość prowadzonych badań klinicznych, ma już wyrobiona markę. dlatego firmy organizujące badania kliniczne chętnie lokują je w naszym kraju - wskazuje dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Oddziału Klinicznego Hematologii i Profilaktyki Chorób Nowotworowych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu.

Sieci ośrodków badań klinicznych. "Ich powstanie wymusiła sytuacja"

Jak zauważa,  w ostatnich latach odnotowuje się trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę badań klinicznych w całej UE. Jest on widoczny zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, co ma związek z pandemią Covid-19, która zakłóciła możliwość leczenia chorych w ramach badań klinicznych we wszystkich ośrodkach.

- Przede wszystkim jednak coraz trudniej realizować leczenie chorych w badaniach klinicznych w ramach ośrodków uniwersyteckich, ale i w innych publicznych ośrodkach medycznych z uwagi na bariery prawne oraz kwestie organizacyjne. To dotyczy nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej - zaznacza prof. Grosicki.

Wyjaśnia, że sytuacja ta wymusiła zmianę podejścia do tematu realizacji leczenia chorych w ramach badań klinicznych. Powstały ośrodki, a nawet całe sieci ośrodków, czego przykładem jest firma „Pratia”, które są wyspecjalizowane wyłącznie w leczeniu chorych w badaniach klinicznych. Jest to szczególnie ważne dla chorych onkologicznych, którzy dzięki dostępowi do nowych terapii mogą żyć dłużej.

- Rekrutacja chorych do badań klinicznych jest tym łatwiejsza im bardziej ograniczony jest dostęp do zarejestrowanych nowych terapii, co jest związane z ich kosztem. Oczywiście pod tym względem na przykład kraje na wschód od UE są atrakcyjniejsze dla sponsorów badań klinicznych. Kraje UE, w tym Polska, mają jednak przewagę dysponując doświadczonym i wykształconym personelem oraz nowoczesnymi ośrodkami, co zapewnia jakość prowadzonych działań, a ta jest kluczowa dla wiarygodności danych - podkreśla ekspert.

Firma "Pratia" i SUM podpisały umowę o współpracy. Efekt: nowe studia podyplomowe

- Jesteśmy krajem mieszczącym się pośrodku środku Europy, jeżeli chodzi o zasoby finansowe i - co się z tym wiąże - dostępność do nowych, drogich  terapii. Z tego punktu widzenia jesteśmy atrakcyjną lokalizacją dla badań klinicznych.  Ponadto Polska, jeżeli chodzi o jakość prowadzonych badań klinicznych, ma już wyrobiona markę, więc firmy organizujące badania kliniczne chętnie lokują je w naszym kraju - mówi prof. Grosicki.

Jak wskazuje, Śląski Uniwersytet Medyczny podpisał umowę z firmą „Pratia”, największą w Europie, niezależną międzynarodową siecią ośrodków badań klinicznych, w których realizowane są projekty badawcze dla potwierdzenia skuteczności i bezpieczeństwa substancji leczniczych oraz wyrobów medycznych. Dzięki tej umowie od października SUM uruchomi studia podyplomowe „Badania Kliniczne w Medycynie”.

- Studia te są przeznaczone dla wszystkich, którzy pracują w ośrodkach badań klinicznych, ale zwłaszcza dla tych, którzy taką pracę chcą podjąć. Dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale również koordynatorów badań klinicznych, kierowników ośrodków badań klinicznych, monitorów badań klinicznych, czy innych członków działów badań klinicznych firm farmaceutycznych, firm organizujących badania kliniczne oraz ośrodków badań klinicznych. Kandydaci nie muszą być po studiach medycznych, ale te kierunki są preferowane - wskazuje ekspert.

Studia nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne

Zapewnia, że utworzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu studia podyplomowe będą się wyróżniały jakością na tle proponowanych przez inne uczelnie podobnych kierunków. Będą to studia nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne z rekomendacją SUM i „Pratii”. Najlepsi absolwenci będą mogli skorzystać ze stażu w ośrodkach firmy „Pratia” w Polsce.

- W siatce zajęć studiów „Badania Kliniczne w medycynie” ważne miejsce zajmuje temat dotyczący procesu odkrywania nowych leków. Cały świat czeka dziś szczególnie na lek przeciwko covidowi. Wielkie nadzieje z nowymi lekami wiążą pacjenci onkologiczni - wymienia prof. Grosicki.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum