Badania: COVID-19 zmienia metabolizm komórkowy w wielu narządach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 08:44

Poprzez wprowadzanie zmian w metabolizmie komórek, wirus SARS-CoV-2 może wyrządzać szkody nie tylko w płucach, ale także m.in. w sercu i nerkach - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, którzy badali wpływ wirusa na organizm myszy. Ich wnioski ukazały się w piśmie "JCI Insight".

Badania: COVID-19 zmienia metabolizm komórkowy w wielu narządach
Badacze próbują zrozumieć w jaki sposób wirus przejmuje kontrolę nad komórkami Fot. Fotolia

Myszy zmodyfikowano tak, aby w ich organizmie występowało białko ACE2, umożliwiające zakażenie (gryzonie posiadają wariant tego białka nierozpoznawany przez wirusa, dlatego w naturalnych warunkach zdrowe osobniki po kontakcie z wirusem nie chorują).

Połowie gryzoni zrobiono zastrzyk wprowadzający SARS-CoV-2 do krwioobiegu. W ciągu siedmiu dni wszystkie zakażone myszy przestały jeść, ruszać się i straciły średnio około 20 proc. masy ciała. Ponadto zaobserwowano u nich zmiany w obrębie układu odpornościowego, obrzęk mięśnia sercowego i osłabienie śledzony. Analogiczne objawy występują u pacjentów z COVID-19 o bardzo ciężkim przebiegu.

Dalsze analizy wykazały, że wirus spowodował zatrzymanie tzw. cyklu kwasów trikarboksylowych (TCA) - szeregu reakcji biochemicznych generujących energię w komórkach serca, nerek, płuc i śledziony.

Niektóre zmiany, które zaszły w narządach zakażonych myszy, miały długotrwały charakter. Poza tymczasowymi zmianami w aktywności genów, wirus spowodował trwałe zmiany epigenetyczne (zmiany ekspresji genów).

- Zrozumienie w jaki sposób wirus przejmuje kontrolę nad komórkami, może pomóc opracować metody leczenia i zapobiegania niewydolności narządów w wyniku COVID-19 - komentuje dr Arjun Deb, autor badań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum