Badania: ADHD to choroba mózgu

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2017 16:40

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to zaburzenie charakteryzujące się opóźnionym rozwojem pięciu ważnych obszarów mózgu - wynika z badania opublikowanego na łamach The Lancet Psychiatry.

Badania: ADHD to choroba mózgu
Badania: ADHD to choroba mózgu. Fot. Archiwum

Badacze z Radboud University Nijmegen Medical Centre (Holandia) wykorzystali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) do porównania budowy mózgu u ponad 1700 osób z ADHD i ponad 1500 zdrowych badanych w wieku od 4 do 63 lat.

Doszli do wniosku, że osoby cierpiące na ADHD posiadają mniejszą objętość mózgu oraz słabiej rozwinięte rejony, do których należą jądro ogoniaste, jądro półleżące, ciało migdałowate, skorupa i hipokamp - obszary odpowiedzialne za regulację emocji i motywacji.

Największe różnice występują u dzieci, nieco mniejsze - u osób dorosłych. Są możliwe do zidentyfikowania zarówno u pacjentów leczonych farmakologicznie, jak i u badanych obywających się bez leków.

- Wyniki naszego badania potwierdzają, że ludzie z ADHD posiadają odmienną strukturę mózgu, co sugeruje, że ADHD to zaburzenie mózgowe. Mamy nadzieję, że w związku z tym ADHD przestanie być postrzegane w kategoriach etykietki przypinanej niegrzecznym dzieciom lub efektu złych oddziaływań wychowawczych. Mamy też nadzieję, że nasza praca przyczyni się do lepszego zrozumienia tego zaburzenia - komentuje koordynatorka badania dr Martine Hoogman.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum