Badają jad pająka ptasznika: powstaną nowe leki przeciwbólowe?
Badacze przyjrzeli się toksynie ptasznika śnieżnego (Heteroscodra maculata).

W najnowszym Nature opublikowano pracę, z której wynika, że jad tego pająka w bardzo precyzyjny sposób atakuje białka wykorzystywane przez nerwy bólowe, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów o uszkodzeniach mechanicznych - informuje Gazeta Wyborcza.
Dzięki temu odkryciu naukowcom być może uda się opracować nowe leki przeciwbólowe, bowiem wiele nerwów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu wykorzystuje specyficzne kanały sodowe, rodzaj "bramki", przez którą jony sodu mogą wnikać do komórki, do zainicjowania elektrycznego "alarmu bólowego".
Toksyny ptasznika, jak zbadano, wpływają na jeden z takich kanałów - NaV1.1, o którym do tej pory niewiele wiedziano, prócz tego, że mutacje wpływające na jego działanie mają związek z takimi chorobami jak epilepsja, autyzm czy choroba Alzheimera.
Badacze stwierdzili także, że ten typ kanału sodowego jest obecny w jelitach i ma związek z bólami odczuwanymi w zespole jelita wrażliwego. To odkrycie może przyczynić się do opracowania nowych leków przeciwbólowych.
Więcej: www.wyborcza.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)