Badacze: przeszczep płuca zwiększa ryzyko raka własnego płuca biorcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2018 09:20

Ryzyko zachorowania na raka płuca rośnie u osób po przeszczepie płuca. Ryzyko to dotyczy zwłaszcza własnych płuc pacjentów po przeszczepach jednostronnych - informuje „American Journal of Transplantation”.

Badacze: przeszczep płuca zwiększa ryzyko raka własnego płuca biorcy
U pacjentów którym przeszczepiono tylko jedno płuco rak rozwijał się w ich własnym, pozostawionym płucu aż 13 razy częściej niż u podobnych osób bez przeszczepu płuc. Fot. Fotolia

Przeszczepu płuc dokonuje się zarówno z powodu chorób dróg oddechowych (jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma czy zarostowe zapalenie oskrzelików) jak i chorób śródmiąższowych (w rodzaju włóknienia płuc), mukowiscydozy czy chorób naczyń płucnych.

Dr Matthew Triplette z Fred Hutchinson Cancer Research Center i University of Washington w Seattle oraz jego współpracownicy przeanalizowali dane z rejestrów dotyczących przeszczepów jak również zachorowań na nowotwory z 17 stanów USA. W sumie badania objęły około połowę amerykańskich biorców przeszczepów z lat 1987- 2012.

Jak się okazało, u pacjentów którym przeszczepiono tylko jedno płuco rak rozwijał się w ich własnym, pozostawionym płucu aż 13 razy częściej niż u podobnych osób bez przeszczepu płuc.

W porównaniu z całą populacją rak płuc u biorców przeszczepów występował częściej w stadium wczesnym - bez przerzutów - i był leczony chirurgicznie. Jednak biorcy przeszczepów umierali częściej - zarówno z powodu raka, jak i wszystkich innych przyczyn.

- Rak płuca jest najczęstszym nowotworem (z wyjątkiem nowotworów skóry) pojawiającym się po przeszczepieniu płuc, a to badanie jest jednym z pierwszych, które określają ilościowo jego ryzyko, badają czynniki ryzyka i przeżycie w populacji po przeszczepie płuc przy użyciu dużej krajowej kohorty"- powiedział główny autor dr Matthew Triplette. - Wyniki te mają ważne znaczenie dla zrozumienia długoterminowych zagrożeń wśród biorców przeszczepów płuc - dodał.

PAP - Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum