×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badacze: pora roku, w której się rodzimy, wpływa na ryzyko zgonu z powodu chorób serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 grudnia 2019 16:23

Osoby urodzone wiosną i latem są w późniejszym życiu nieco bardziej narażone na śmierć z powodu choroby serca w porównaniu z osobami urodzonymi jesienią - informuje „British Medical Journal” (BMJ).

Badacze: pora roku, w której się rodzimy, wpływa na ryzyko zgonu z powodu chorób serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przyczyny tych różnic nie są dobrze poznane, ale w grę wchodzą na przykład sezonowe wahania diety, poziomy zanieczyszczenia powietrza oraz dostępność światła słonecznego przed urodzeniem i we wczesnym okresie życia.

Wcześniejsze badania prowadzone na półkuli północnej konsekwentnie łączyły narodziny przypadające wiosną i latem - z wyższym ryzykiem zgonu, podczas gdy na południe od równika obserwowano odwrotną zależność. Naukowcy nie byli jednak w stanie w wystarczającym stopniu ocenić wpływu czynników takich, jak wywiad rodzinny czy pozycja ekonomiczna i społeczna.

Aby przezwyciężyć te ograniczenia, badacze z Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie wykorzystali dane dotyczące 116 911 zarejestrowanych amerykańskich pielęgniarek. W 1976 r. były one rekrutowane do badania Nurses 'Health Study, którego celem było zbadanie powiązań między datą narodzin a śmiertelnością ogólną (z dowolnych przyczyn) oraz z powodu chorób układu krążenia.

Na początku badania uczestniczki miały od 30 do 55 lat. Co dwa lata wypełniały szczegółowy kwestionariusz dotyczący zdrowia i stylu życia. W okresie badań udokumentowano ponad 43 tys. zgonów, w tym 8 360 zgonów z powodu chorób układu krążenia. Do zidentyfikowania przyczyn zgonów w ciągu 38 lat obserwacji (1976-2014) zostały wykorzystane świadectwa zgonu oraz dokumentacja medyczna.

W przeciwieństwie do poprzednich badań nie stwierdzono istotnego związku pomiędzy datą urodzenia a śmiertelnością ogólną.

Jednak po uwzględnieniu wywiadu rodzinnego oraz czynników ekonomicznych i społecznych naukowcy odkryli, że kobiety urodzone wiosną i latem odnotowały niewielki, ale znaczący wzrost zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu z kobietami urodzonymi jesienią.

Ponieważ chodzi o badanie obserwacyjne, nie można ustalić przyczyny tego zjawiska, zaś badacze nie mogą wykluczyć, że niektóre wyniki mogły wynikać z czynników nieobjętych pomiarami.

Mocnymi stronami badań są natomiast wielkość badanej grupy, długi okres obserwacji oraz szczegółowe informacje na temat stylu życia, wywiadu rodzinnego, czynników społecznych i ekonomicznych. "Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia obecnych wyników i odkrycia mechanizmów wpływu miesiąca urodzenia na śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych" - podsumowują autorzy. 

PAP - Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze