Badacze: otyłość może być zdrowa?

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 05 września 2013 20:55

Niemieccy naukowcy uważają, że zbyt duża waga nie zawsze jest przyczyną schorzeń. Udowadniają, że istnieje coś takiego jak "zdrowa otyłość". Ich zdaniem lekarze powinni koncentrować się przede wszystkim na pacjentach, którzy rzeczywiście są zagrożeni chorobami serca i nowotworami.

Badacze: otyłość może być zdrowa?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym "The Lancet Diabetes & Endocrinology".

Zdaniem ekspertów „kilka badań potwierdza, że w porównaniu do wysportowanych osób o prawidłowej wadze ciała podwyższone ryzyko śmiertelności dotyczy wyłącznie osób otyłych i niesprawnych fizycznie, nie zaś otyłych, którzy są w dobrej formie".

Główny autor artykułu profesor Matthias Schulze z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka w Nuthetal przyznaje, że sam wskaźnik BMI nie wystarczy, by sklasyfikować ryzyko.Szacowanie czynników ryzyka to znacznie bardziej złożone wyzwanie.

Podejmując decyzję o zastosowaniu terapii, lekarze powinni zwracać uwagę zwłaszcza na insulinoodporność i otłuszczenie organów wewnętrznych, a nie polegać wyłącznie na BMI - zaznaczył badacz.

Jego zdaniem eksperci ds. zdrowia publicznego powinni wypracować bardziej precyzyjną definicję patologicznej otyłości i "metabolicznie zdrowej otyłości", by móc właściwie ocenić, którzy pacjenci rzeczywiście wymagają chirurgii bariatrycznej i innych kosztownych zabiegów medycznych.

Więcej: www.kurierlubelski.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze