Badacze opracowali algorytm, który na podstawie zdjęcia określa orientację seksualną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2017 12:16

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali algorytm określający orientację seksualną osób na podstawie analizy zdjęć. Algorytm działa z dużą dokładnością - u mężczyzn sięgającą 81 proc., u kobiet zaś - 74 proc.

Badacze opracowali algorytm, który na podstawie zdjęcia określa orientację seksualną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W opublikowanych badaniach naukowcy przeanalizowali 35 tys. zdjęć twarzy za pomocą stworzonego wcześniej algorytmu, który z dużą dokładnością na podstawie obrazu potrafi określić orientację seksualną osoby przedstawionej na zdjęciu.

Eksperymenty przeprowadzane z udziałem sztucznej inteligencji na jednej fotografii pozwalały na osiągnięcie 81 proc. poprawnych wyników w grupie mężczyzn. Dla grupy kobiet poprawne wyniki stanowiły 74 proc.

W przypadku, gdy do przeprowadzenia eksperymentu było wykorzystane pięć fotografii, poprawność przewidywań wzrastała do 91 proc. dla mężczyzn i 83 proc. dla kobiet.

Michal Kosinski i Yilun Wang, autorzy badań, w eksperymentach używali zdjęć dostępnych publicznie w serwisach randkowych, stamtąd również czerpali wiedzę na temat prawdziwej orientacji seksualnej osób badanych. Następnie kompilowali zebrane dane i oddzielali od nich informacje na temat rysów twarzy za pomocą sieci neuronalnych.

Według wyników badań mężczyźni o orientacji homoseksualnej charakteryzują się "atopowymi pod względem płci" rysami twarzy, a także sposobem stylizacji i ekspresji mimicznej. Algorytm analizujący fotografie wyróżniał takie ich cechy, jak węższa szczęka, dłuższy nos, a także większe czoło niż u mężczyzn heteroseksualnych.

Z kolei - zdaniem badaczy - kobiety o orientacji homoseksualnej cechuje przeciętnie większa szczęka oraz węższe czoło.

Jak twierdzą naukowcy, większa zawodność algorytmu w określaniu orientacji kobiet wynika z większej płynności ich orientacji seksualnej i mniejszej liczby różnic pomiędzy wyglądem kobiet homoseksualnych a heteroseksualnych.

Mimo to algorytm dostarczał znacznie więcej poprawnych przewidywań niż człowiek, który poprawnie identyfikował orientację seksualną jedynie u 61 proc. mężczyzn i 54 proc. kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze