Badacze: olejek lawendowy może przedwcześnie powiększać piersi dzieci - naśladuje estrogen

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 sierpnia 2019 17:32

Olejek lawendowy może powodować zaburzenia hormonalne u dzieci, a tym samym przedwczesny wzrost piersi - informuje “Journal of Clinical Endocrinology& Metabolism.”

Badacze: olejek lawendowy może przedwcześnie powiększać piersi dzieci - naśladuje estrogen
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Odznaczający się przyjemnym zapachem olejek lawendowy ma także działanie uspokajające, łagodzi ból i problemy skórne, zapobiega infekcjom. Dlatego często stosowany jest jako dodatek do mydeł, kremów, płynów do kąpieli, szamponów, odświeżaczy czy detergentów.

Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że preparaty zawierające olejek lawendowy mogą sprzyjać powiększaniu się piersi u chłopców jeszcze przed okresem dorastania. Nowa praca wskazuje, że również u dziewczynek - nawet w wieku trzech lat - może dochodzić do powiększania się piersi (zwykle piersi dziewczynek zaczynają się powiększać około ósmego roku życia).

Jedna z dziewczynek objętych badaniem - siedmiolatka - przez rok siedziała w szkole w pobliżu stolika nauczycielki, na którym znajdował się emitujący lawendowy zapach dyfuzor. Także jej piersi się powiększyły. Podobnie było z chłopcem, który miał powiększone piersi od 4. roku życia - prawdopodobnie na skutek stałego kontaktu z lawendową wodą kolońską.

Po odstawieniu produktów zapachowych zawierających lawendę nadmierny rozwój piersi u dziewcząt i chłopców ustąpił - tkanka zanikła w czasie od trzech do sześciu miesięcy. Dalsze badania specjalistów z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) pozwoliły ustalić, że niektóre składniki olejków eterycznych naśladują estrogen i blokują testosteron, co mogłoby wyjaśniać ich oddziaływanie na tkanki.

- Opinia publiczna powinna zdawać sobie sprawę z tych ustaleń i rozważyć wszystkie dowody przed podjęciem decyzji, kiedy stosować olejki eteryczne - powiedział główny badacz J. Tyler Ramsey, student medycyny drugiego roku na Campbell University i pracownik naukowy w NIEHS, będącym częścią Narodowych Instytutów Zdrowia.

Dodał: - Ważne jest również, aby lekarze zdawali sobie sprawę, że olejki lawendowy i z drzewa herbacianego zawierają substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, i należy je brać pod uwagę przy ocenie przedwczesnego rozwoju piersi u młodych dziewcząt i chłopców oraz obrzęku tkanki piersi u dorosłych mężczyzn.

- Wygląda na to, że produkty z olejków eterycznych mogą powodować przedwczesny wzrost piersi u młodych dziewcząt i chłopców, dlatego może być lepiej zaprzestać ich stosowania u dzieci - powiedział Ramsey.

PAP - Paweł Wernicki

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze