Badacze: brutalne gry komputerowe wzmagają agresję

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 19:41

Amerykańscy badacze twierdzą, że granie na komputerze w brutalne gry może zwiększyć liczbę zachowań agresywnych.

Badacze: brutalne gry komputerowe wzmagają agresję
Granie na komputerze w brutalne gry może zwiększyć liczbę zachowań agresywnych. Fot. Diego Silva Galan/Flickr (CC BY-SA 2.0)

James Alex Bonus i Alanna Peeblesa z Communication Arts oraz Karyn Riddle ze School of Journalism and Mass Communication, przeprowadzili badania, w których sprawdzali, w jaki sposób gry komputerowe mogą wpływać na zarządzanie emocjami, w szczególności zaś czy są w stanie poprawić nastrój.

Uczestnikami badania, opublikowanego w magazynie „Computers in Human Behavior”, było 82 studentów, z których większość nie miała doświadczenia z brutalnymi grami komputerowymi.

Połowa badanych została poproszona o zagranie w pozornie prostą, ale bardzo frustrującą grę „Maximum Frustration”. Gra jest zaprojektowana w taki sposób, że jej przejście jest niemal niemożliwe. Mimo tego badani zostali zapewnieni, że powinni ukończyć rozrywkę w niespełna 10 minut. Druga grupa osób biorących w eksperymencie przeszła bezpośrednio do drugiego etapu badania.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o zagranie w jedną z gier na platformie PlayStation3. Część osób grała w pozbawioną agresji grę „LittleBigPlanet2”, pozostali zaś próbowali przejść przez bardzo brutalną rozgrywkę w „Fist of the North Star: Ken’s Rage”. Badani grali przez 18 minut, a następnie wypełniali kwestionariusz dotyczący ich emocji i odczuć odnośnie gry.

Badacze odkryli, że sfrustrowani gracze byli bardziej zmotywowani do robienia szybkich postępów w rozgrywce, które zmniejszały ich frustrację i wzmacniały poczucie kompetencji. Proces ten zwiększał poziom zadowolenia graczy z rozgrywki w przypadku obu gier. Jednakże gracze, którym bardzo podobały się brutalne gry wykazywali tendencję do postrzegania świata w bardziej wrogim świetle niż ci, którzy grali w gry pozbawione przemocy.

Eksperyment sugeruje, że gry komputerowe mogą być używane do zarządzania negatywnymi emocjami, ale w przypadku brutalnych gier występuje ryzyko pogłębienia złego nastroju gracza. Jeżeli potraktować gry komputerowe, jako sposób na poszukiwanie emocjonalnego rozładowania, badacze sugerują sięganie po te pozbawione przemocy.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum