PAP/Rynek Zdrowia | 11-04-2009 14:03

Awans nie służy zdrowiu

Brytyjscy naukowcy udowodnili, że u awansujących menedżerów nie ma oznak poprawy zdrowia, choć wcześniej sądzono, że jest inaczej. Miała o tym świadczyć poprawa ich ogólnego samopoczucia. Wszystkiemu ma być winien stres wynikający z większej odpowiedzialności.

Psychologowie i ekonomiści z brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick, zaobserwowali, że osoby, które pną się w górę po szczeblach kariery zawodowej są narażone na o około 10 proc. więcej stresu, a tymczasem poświęcają o 20 proc. mniej czasu na wizyty u lekarza.

Naukowcy twierdzili początkowo, że poprawa statusu zawodowego, a co za tym idzie poprawa samopoczucia, ma duży wpływ na poprawę stanu zdrowia człowieka.

Dane zebrane w Wielkiej Brytanii wśród około tysiąca osób, które otrzymały awans w latach 1991-2005, pokazały, że badani musieli się zmierzyć z większą presją psychiczną.

- Otrzymanie awansu nie jest już tak wspaniałe jak możną sądzić. Nasze badania wykazują, że zdrowie psychiczne menadżerów typowo pogarsza się po awansie - mówi uczestniczący w badaniach Chris Boyce.

- Nie ma oznak poprawy zdrowia innych niż rzadsze wizyty u internisty - dodał naukowiec.