Autyzm może mieć związek z niedoborem jednego z hormonów podczas ciąży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 19:01

Ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu w późniejszym życiu może być związane z niewystarczającym poziomem jednego z hormonów, allopregnolonu, w łożysku podczas ciąży - ogłoszono podczas konferencji Neuroscience 2019 w Chicago.

Fot. Fotolia

Allopregnolon to jeden z wielu hormonów wytwarzanych przez łożysko. Jego produkcja zwiększa się w drugim trymestrze ciąży, a maksymalne stężenie osiąga w okresie poprzedzającym prawidłowy termin porodu.

Jak wykazali naukowcy z Children's National Hospital, niedobór allopregnolonu w czasie rozwoju płodu (na przykład związany z wcześniactwem) może prowadzić do długotrwałych zmian strukturalnych w móżdżku - części mózgu niezbędnej dla koordynacji ruchowej, zachowania równowagi i zachowań społecznych. To zwiększa ryzyko zachorowania na autyzm.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention mniej więcej jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie przed 37 tygodniem ciąży, a jednego na 59 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu.

U transgenicznych zwierząt, które rozwijały się przy braku allopregnolonu, najwyraźniejsze zaburzenia strukturalne dotyczyły istoty białej móżdżku. Naukowcy zaobserwowali zwiększoną grubość mieliny - bogatej w lipidy warstwy izolacyjnej, które chroni włókna nerwowe. Ponadto zwłaszcza u samców obserwowane były powtarzające się zachowania oraz deficyty społeczne - typowe objawy występujące u ludzi z chorobami ze spektrum autyzmu.

Natomiast pojedyncze wstrzyknięcie alopregnolonu w czasie ciąży wystarczało, by zapobiec zarówno nieprawidłowościom w rozwoju móżdżku, jak i nieprawidłowym zachowaniom społecznym opbserwowanym bez tej interwencji.

Paweł Wernicki (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum